German-Turks return to the homeland: The migration of third generation German-Turks to Turkey
Almanya'daki Türkler'in yurda geri dönüşü: Üçüncü nesil Alman-Türkler'in Türkiye'ye göçü
- Tez No: 582201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde geri dönüş göçü ve özellikle üçüncü jenerasyon Alman-Türkler'inin Türkiye'ye dönüşü ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı üçüncü nesil Alman-Türkler'in Türkiye'ye neden geri döndüğünü incelemektir. Araştırma sırasında 2001-2012 yılları arasında Türkiye'ye dönen Alman-Türkler'le derinlemesine mülakatlar yapılarak göç durumu ele alınmıştır. Ayrıca geri dönüşle beraber bu göçmenlerin karşılaştığı zorluklara da değinilmiştir. Bu çalışmada göçmenlerin ev sahibi ülke ve memleketleri arasında kuramsal ve kavramsal bir çerçeve çizen“ulusaşırıcılık”teorisinden faydalanılmıştır. Ulusaşırıcılık teorisi araştırmalarını göçmenlerin ulusaşırı hareketliliğine ve kimliklerine dayandırmaktadır. Ulusaşırı kimlik göçmenin memleketinin ve gittiği ülkenin kimliğini içermektedir. Düzenli iletişim ve ziyaretlerle de göçmen ulusaşırı hareketlilik oluşturmaktadır. Bu çalışmaya başlamadan önce araştırma sonucunda göçmenlerin dönme sebeplerinin memleketlerinde yaşama isteği ve ırkçılık olabileceği düşüncesindeydim. Araştırma sonucunda katılımcıların ırkçılıkla karşı karşıya kalmadığını ancak dönme sebeplerinden bir tanesinin memleketlerinde yaşama isteği olduğunu gördüm. Neredeyse bütün katılımcıların dönüş kararı aileleri tarafından verilmiştir. Üçüncü nesil Alman-Türklerin araştırılması, literatürde bu konu hakkında kısıtlı araştırmalar olduğu için önemlidir. Bu çalışma örneğin üçüncü nesil Alman-Türkler'in entegrasyonu gibi başka çalışmalara da olanak verebilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to address the phenomenon of return migration and specifically return of third generation German-Turks to Turkey. The aim of this research is to analyze why do the third generation German-Turks return to Turkey. I try to examine the situation by conducting in depth interviews with the German-Turk migrants in Turkey who have migrated between 2001 and 2012. I also try to reveal the difficulties they have experienced upon their return. The research framework chosen for the research is Transnationalism, which tries to formulate a theoretical and conceptual framework between migrants' host and origin countries. Transnationalists base their analysis on the investigation of transnational mobility and transnational identity of migrants. This is a mixed identity, which contains the identity of migrants' origin and host country. Doing regular contacts and visits to the country of origin creates the transnational mobility. Before I have started this research, my argument to the research question was that the reasons the German-Turks return might be because they want to be and live at their motherland and that they could face discrimination. After the research has been done, I have found out that they did not face discrimination, but one of the reasons was the idea of living and being home. For nearly all participants' return decision is made by the family. It was important to examine third generation German-Turks because of that reason that there are limited researches on different generations' return process in the literature. This study can offer opportunity for further researches on the integration policies of third generation German-Turks.