Türklerin göçü; Almanya'dan Türkiye'ye dönen, dönmek isteyen ve dönmek istemeyen 2. ve 3. kuşakların kişilik özellikleri farkları ve depresyon ile ilişkisi
Migration of Turks; the differences in personality traits and relationship with depression of 2nd and 3rd generation people who returned from Germany to Turkey, who want to return and do not want to return.
  1. Tez No: 741532
  2. Yazar: NİDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Göç, dünya üzerinde fazlası ile yayılmış bir konudur. Gün geçtikçe daha fazla insan, hayatlarını iyileştirmek amacıyla ana vatanlarını terk etmektedir. Örneğin; birçok Türk göçmen, 1961 yılında misafir işçilerin işe alınması anlaşması ile Almanya'ya taşınmıştır. Bu yasa ile Almanya'ya göç eden Türklerin, yaklaşık olarak yarısı Almanya'da kalırken, diğer yarısı ise Türkiye'ye dönmüştür. Almanya'dan çeşitli nedenlerle ayrılan Türk göçmen sayısı her geçen yıl giderek artmaktadır. Bu araştırmada; Türkiye'ye dönen, dönmek isteyen ve dönmek istemeyen 2. ve 3. kuşak olan göçmenlerin, kişilik farklılıklarını ve bu farklılıkların depresyon ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya, toplamda, 51'i kadın, 49'u erkek olmak üzere, yaş ortalaması 36'dan oluşan 100 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Çok Kültürlü Kişilik Ölçeği Kısa Formu, Ruhsal Belirti Tarama Listesi, Beck Depresyon Ölçeği ve Beş Faktörlü Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; 3. Kuşak olup Almanya'da yaşayan ve Türkiye'ye dönmek istemeyen bireylerin, Türkiye'ye dönen ve dönmek isteyen kişilere oranla daha yüksek depresyon belirtilerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca; Türkiye'ye Dönmek İstemeyen katılımcıların depresyon düzeyleri ile Olumsuz Duygu yaşama durumu arasında önemli düzeyde bir doğru orantı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration, with several hundred million people affected, is a global issue and occurs in almost every country worldwide. More and more people are leaving their homeland in order to improve their and their families' living situation. In particular, many Turkish migrants were brought to Germany in 1961 to work as guest workers. While half of these people decided to stay in Germany after the period ended in 1973, the other half moved back to Turkey. Even nowadays, a number of Turkish migrants leave Germany for various reasons. The present work relates to those people and aims to take a closer look at three different types of those migrants. These differ in the desire to return to their homeland Turkey, to have already returned or not to want to return. A distinction is also made between the second and third generation, focussing the examination of various personality traits and depression scores. A total of 100 voluntary test persons, including 51 females and 49 males, took part in this study, with an average age of 36 years. To collect the data to examine the different aspects, a democraphic information form, the Multicultural Personality Questionnaire (SF), the Mental Symptom Checklist, the Beck Depression Inventory (BDI) and the Five-Factor Personality Inventory were used. The results show that third generation migrants, who do want to return to their home country Turkey, had elevated levels of depression. Those migrants, who do not want to go back to Turkey, show significantly higher levels of negative emotions, depressive symptoms and increased results in neuroticism.