Eritrozin (FD ve C red No:3)'in fare dermal mast hücrelerinde degranülasyon etkisinin TEM'le incelenmesi
Investigation of degranulation effects of erythrosine (FD&C red. No.3)on the dermal mast cells of mouse by TEM
- Tez No: 58223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada gıda, ilaç ve kozmetiklerde renklendirici ajan olarak kullanılan eritrozinin 0.30-1. 00mg/kg dozları farenin deri altına en j ekte edüdikten sonra, dermal mast hücrelerindeki degranülasyon etkisi transmisyon elektron mikroskop (TEM)'la incelenmiştir. Eritrozinin düşük ve yüksek dozlarının dermal mast hücrelerinde hücre içi degranülasyona sebep olduğu, normal mast hücreleri ile mukayese edilerek gösterilmiştir. Degranülasyon; granüllerin tamamen sitoplazmaya boşalması, perigranüler vaküolleşme, elektron-yoğun homojen granüllerin daha az yoğun ve kaba tanecikli hale dönüşmesi şeklinde tezahür etmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eritrozin, gıda renk maddesi, TEM, mast hücresi, degranülasyon, gıda katkı maddesi. 7
Özet (Çeviri)
In this study, the degranulation effects of the various erythrosin doses (0.30-1. OOmg/kg) on the dermal mast cells of mouse were investigated by transmission electron microscope (TEM). Erythrosin (FD&Red No.3) is a commonly used as a coloring agent in foods, drugs and cosmetics. After-effects of intradermal injection 0,30 - 1.00 mg/kg doses of erythrosin, were found as degranulation in the dermal mast cells. These low doses of erythrosine resulted in intracellular degranulation of the dermal mast cells. Degranulation has occured in the form of discharge all granules into cytoplasm, perigranular vacuole formation, electron dense and homogeneous granulles have become electron-lucent and coarse-grained granules. These results suggest that the erythrosine not only induced the degranulation effect of dermal mast cells, but also involving in allergic skin reactions. KEY WORDS: Erythrosine, colouring additive substance, TEM, mast cell, degranulation, food additive.