Technical provisions in the accounting of non-life insurance companies in Turkey
Türkiye'deki hayat dışı sigorta şirketlerinin muhasebesindeki teknik karşılıklar
  1. Tez No: 582249
  2. Yazar: EREN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren firmaların ayırmış oldukları teknik karşılıkların muhasebe açısından nasıl bir süreçten geçtiği incelenmiştir. Sigortanın ülkemizdeki tarihsel gelişimi, sigortanın neden ve nasıl var olduğu, işlevleri, insan hayatındaki ve ticari hayattaki yeri bu çalışmanın konuları arasındadır. Bir hayat dışı sigorta şirketinin neden teknik karşılık ayırdığı, muhasebeye kayıt ederken neleri göz önünde bulundurduğu, muhasebesine bunu nasıl kaydettiği ve sonrasında muhasebede bu karşılıkları nasıl takip ettiği incelenip, örneklerle açıklanmıştır. Aynı zamanda karşılık kavramının önemine de bu çalışmada yer verilmiştir. Örneklere ek olarak Tükiye'de faaliyet gösteren 5 halka açık hayat dışı sigorta şirketlerinin 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ayırmış olduğu teknik karşılıklara uygulama olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, technical provisions made by companies operating in the non-life insurance sector in Turkey were examined in terms of accounting process. The historical development of the insurance in our country, why and how the insurance exists, its functions, its place in human life and commercial life are among the subjects of this study. Why a non-life insurance company makes these provisions, what things are considered when making these provisions, how these provisions are recorded and followed upon accounting are examined and explained with examples. The importance of the concept of provision has also been included in this study. In addition to the examples, year 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018 technical provisions of the 5 publicly traded non-life insurance companies operating in Turkey have been included as a case study.