İlkokul dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersinde dijital hikâyelerle desteklenmiş öğretimin akademik başarı, tutum, motivasyon, bilişüstü düşünme ve karar verme stratejilerine etkisi
The effect of 4th grade social studies course supported by digital stories on academic achievement, attitudes, motivation, metacognitive thinking and decision making strategies
- Tez No: 582248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada dijital hikâyelerle desteklenmiş ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinin öğrencilerin akademik başarıları, tutumları, karar verme stratejileri, bilişüstü düşünme ve motivasyon düzeylerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen ile tasarlanmıştır. Ulaşılan nicel veriler, SPSS 20.0 istatistik paket programında çözümlenmiştir. Araştırmada deney grubu öğrencilerinin başarı ve tutum puanları, karar verme stratejileri, bilişüstü düşünme ve güdülenme düzeyi puanları diğer gruptaki öğrencilere göre daha yüksek düzeyde ve anlamlı bulunmuştur. Bu sonuç, dijital hikâyelerle gerçekleştirilen öğretimin öğrencilerin akademik başarıları, tutumları, karar verme stratejileri, bilişüstü düşünme ve güdülenme düzeylerinin yüksek olmasını sağlama açısından daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuca göre yürürlükte olan ve öğrenci merkezli olduğu bilinen resmi programın öğrencilerin başarı, tutum, motivasyon, bilişüstü düşünme ve öz-karar verme stratejilerini geliştirmede yetersiz olduğu ve öğrencilerin daha çok kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stillerini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of 4th grade social studies course supported by digital stories on students' academic achievement, attitudes, decision making strategies, and metacognitive thinking and motivation levels. The study was designed with a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The quantitative data were analyzed by SPSS 20.0 statistical package program. In the study, achievement and attitude scores, decision-making strategies, metacognitive thinking and motivation level scores of the experimental group students were found to be significantly higher than the students in the other group. This result revealed that teaching with digital stories is more effective in providing students with a high level of academic achievement, attitude, decision-making strategies, metacognitive thinking and motivation. According to this result, it was determined that the official program which is known to be student-centered is inadequate in improving students' achievement, attitude, motivation, metacognitive thinking and self-decision making strategies and causes students' avoidant, suspensive and panic decision-making styles to increase.