Merkez Bankası bağımsızlığının fiyat istikrarı üzerindeki etkileri: Türkiye örneği (1980-2018)
Effects of Central Bank independence on price stability: Case of Turkey (1980-2018)
- Tez No: 582254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada 1970'li yıllarda meydana gelen petrol krizleri sonrasında oluşan enflasyonist ortam, fiyat istikrarının sağlanmasında merkez bankalarının bağımsızlık kazanması düşüncesini ortaya çıkarmakta ve dünya genelinde merkez bankalarının bağımsızlık kazanması yönündeki adımların atılmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, dünyada merkez bankalarının bağımsızlık yönündeki gelişimlerine paralel olarak Türkiye ekonomisinde enflasyonun oluşturduğu belirsizliği önleyebilmek, fiyat istikrarını sağlayabilmek için merkez bankasının bağımsızlık kazanmasını sağlayacak bir takım düzenlemeler getirilmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bağımsızlığının fiyat istikrarı üzerindeki etkileri 1980-2018 dönemi için zaman serisi analizi kapsamında çeyrek dönemlik verilerle incelenmektedir. Çalışmada sonucunda teorik literatüre ve ampirik literatüre uyumlu olarak Türkiye ekonomisinde TCBM'nin bağımsızlığının fiyat istikrarı üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bu sonuçlar, Türkiye ekonomisinde fiyat istikrarının sağlanıp sürdürülebilmesi adına politika yapıcıları tarafından, TCMB'nin bağımsızlık düzeyinin arttırılmasına ve/veya mevcut düzeyinin korunmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğuna işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
The inflationary process that emerged after the oil crisis in 1970s reveals the idea of the independence of central banks ensuring the price stability and leads to the steps towards the independence of central banks around the world. In this context, some regulations have been put into effect to ensure the independence of central bank and to ensure price stability and avoid the uncertaintry created by the inflation in Turkey's economy in parallel with the progress towards the independence of central banks around the world. Starting from this point, in this study, the effects of independence of Turkish Republic Central Bank (TRCB) on price stability have been examined with time series analysis using quarterly data of 1980-2018 periods. As a result of this study, the independence of Turkish Republic Central Bank (TRCB) has been observed to have an important effect over price stability in line with the theoretical and empirical literatures. These results point to the fact that the policy makers should increase the independence level of TRCB and/or maintain the current level of independency of the bank by making legal arrangements in order to ensure and maintain the price stability in Turkey's economy.