Reclassifying the Turkish welfare regime in the light of child well-being indicators
Çocuğun iyi olma hali göstergeleri ışığında Türkiye'nin refah rejiminin yeniden sınıflandırılması
- Tez No: 582266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Public Administration, Social Work, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma 2014 – 2017 yılları arasında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üye ülkelerinde çocuğun iyi olma hali verilerine dayanarak Türkiye'nin refah rejimini sınıflandırılmasını yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Literatürde Türkiye'nin refah rejimi Güney Avrupa refah rejimlerinin (İspanya, Portekiz, Yunanistan ve İtalya) bir parçası olarak görülmektedir. Bu tezde eğer çocuğun iyi olma hali göstergeleri dikkate alınırsa, Türkiye'nin refah rejiminin sınıflandırılmasının, önceki literatür bulgularından farklı olacağı iddia edilmektedir. Bu tez, OECD'nin belirlediği maddi iyi olma hali, eğitsel iyi olma hali, sağlık ve güvenlik durumu ile risk davranışları başlıklarındaki çocuğun iyi olma hali verilerine dayanmaktadır. Çocuğun iyi olma hali göstergeleri esas alındığında; Türkiye'nin Güney Avrupa refah rejiminden ayrıştığı, Latin Amerika (Şili, Meksika, Brezilya) ülkelerine yakınsadığı öne sürülmektedir. Farklı ülkelerdeki sosyal politika gelişiminin karşılaştırmalı analizi bu tezin kapsamının dışında kalmasına rağmen,bu çalışma çocuğun iyi olma hali sonuçlarının oluşumunda aile politikalarının önemine dikkat çekmekte ve cinsiyetlendirilmiş aile politikalarının çocuğun iyi olma hali sonuçlarını şekillendirme açısından önemli göründüğünü belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reexamines the welfare regime clustering of Turkey based on the data of child well-being across OECD countries between 2014 and 2017. In the previous literature, Turkish welfare regime is characterized as part of the Southern European (Spain, Portugal, Greece, and Italy) cluster. This thesis argues that the clustering of the Turkish welfare regime would be different from the previous literature's finding, if child well-being indicators were taken into consideration. The thesis relies on the OECD's following child well-being dimensions: material well-being, educational well-being, health and safety, risk behaviors. This thesis suggests that in terms of child well-being indicators, Turkey diverges from Southern Europe, and it resembles Latin American countries (Chile, Mexico, and Brazil). While a comparative analysis of social policy development in different countries lies beyond the scope of this thesis, the discussion presented in the study draws attention to the important role of family policies in determining the child well-being outcomes and suggests that gendered family policies appear as an essential factor affecting child well-being outcomes.