Digital artifacts as abstract objects: An ontological comparison to musical works
Soyut nesneler olarak dijital eserler: Müzik eserlerinin ontolojik statüsüyle bir karşılaştırma
- Tez No: 582274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgisayar programları, internet tabanlı programlar, sosyal medya hesapları v.b. dijital nesneler sürekli değişen varlıklar gibi görünüyor. Dijital eserlerin matematiksel nesnelerden farksız olduğu yönündeki görüşler değişim olarak tarif ettiğimiz durumların dil kullanım alışkanlıklarımızdan kaynaklandığını ve bu nesnelerin gerçek bir değişim geçirmediğini savunuyor. Dijital nesnelere ilişkin gündelik pratiklerimiz ise bu nesnelerin belirli değişiklikler sonrasında varlıklarını korudukları yönünde. Kullandığımız yazılımlar ve programlar zamanla farklılaşıyor, gelişiyor biz yine de aynı programları kullandığımızı düşünüyoruz. Bu tezde amacım dijital eserlerin ontolojik konumuna yönelik, dilsel alışkanlıklarımız ve davranışlarımızla örtüşen bir savunuda bulunmaktır. Odağım dijital eserlerin hangi koşullar altında geçirdikleri değişikliklere rağmen özlerini koruduklarını belirlemeye ve böylece bu nesnelerin özdeşlik koşullarını açıklamaya yöneliktir. Bu tez digital eserlerin özdeşlik koşullarını ilgilendiren aşağıdaki gibi durumlarda ne tür ontolojik ilişkileri olduğunu belirlemeye yöneliktir: 1) Tarihsel ve nedensel olarak birbirlerinden bağımsız, farklı kişiler tarafından üretilen iki programın kullanıcı arayüzleri, algoritmaları, ve işlevleri aynı olduğunda, 2) Aynı programcı farklı algoritmalar ve metinler kullanarak tamamen aynı işlevi gören programları aynı program olmalarını amaçlayarak ürettiğinde, 3) Bir dijital eser kullanıcı arayüzünde, algoritmalarında güncelemeler sonucu yeni özellikler ya da işlevler kazanıp kaybettiğinde.
Özet (Çeviri)
Digital objects such as computer programs, web-based programs, social media accounts etc. appear to change enormously. One position is that such changes are only results of some linguistic conventions rather than true changes. This position suggests that digital objects are mathematical entities. Our daily behaviors about digital objects suggest otherwise. We use several software artifacts which undergo changes through time, and we still believe that we use the same product. I argue that digital objects survive through some changes. My aim is to give an account of the nature of digital artifacts in a way that is consistent with our linguistic and non-linguistic behaviors concerning these objects. I focus on the identity conditions of digital artifacts, conditions under which the identity of a digital artifacts survives through change. This work is an attempt to explain the relations between digital artifacts in different situations regarding their identity conditions: 1) When the user preface, the function, and the algorithm of two programs are the same but they have different and independent creators, and they are historically and causally independent. 2) When two programs have different algorithms and different texts but they carry the exact same function, and they are created by the same programmer as the same digital object. 3) When a digital object has changes in its user prefaces, or in its algorithm due to updates, and thereby gains or loses some function or features.