Development of monolayer mos2 based enzyme sensors
Tek katmanlı mos2 tabanlı enzim sensörlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 582278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İki boyutlu geçiş metal dikalkogenit (GMD) malzemeleri, eşsiz yapısal özelliklerine bağlı olarak, fotonik, elektronik ve opto-elektronik uygulamalarında önemli derecede dikkat çekmektedir. Son zamanlarda, bu iki boyutlu malzemeler, gazların, proteinlerin, mikroorganizmaların teşhisi, algılanması ve sezilmesi gibi farklı amaçlar için biyosensör uygulamalarında da kullanılabilmektedir. Bu tezde, tek katmanlı MoS2 yapılarının horseradish peroxidase (HRP) enzimi ile etkileşiminin, elektronik ve fotonik araştırması yapılmıştır. Tek katmanlı MoS2 yapıları kontrollü vakum sistemine sahip kimyasal buhar biriktirme yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen bu yapılar, optik mikroskop, Raman spektroskopisi ve atomik kuvvet mikroskobu kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra, MoS2 yapılarının ve enzim solüsyonunun etkileşiminin analizini yapmak için, fotolüminesans ve Raman spektrumları üzerinde odaklanılmıştır. PL ve Raman spektrumlarındaki değişimler gözlemlenmiştir ve yorumlanmıştır. Takiben, enzim ve MoS2 yapılarının etkileşiminin I-V ölçümleri gerçekleştirilmiştir ve etkileşime bağlı olarak meydana gelen değişimler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın, geçiş metal dikalkogenitler ile enzim solüsyonları arasındaki etkileşimlerin incelenmesi üzerine gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli bir destek sağlayacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Two-dimensional transition metal dichalcogenide (TMDC) materials have attracted an important deal of interest in electronic, photonic and optoelectronic applications depending on their unique structural properties. Recently, they are also utilized in biosensor applications for different purposes such as diagnosis, detection, sensing of the microorganisms, proteins, gases, etc. In this thesis, the photonic and electronic investigation of the horseradish peroxidase (HRP) enzyme with the interaction of the monolayer MoS2 flakes is studied. Monolayer MoS2 flakes are grown by chemical vapor deposition method with the help of the controllable vacuum system. Optical microscopy, Raman spectroscopy, and atomic force microscopy tools are used for the characterization of the grown MoS2 flakes. After that, for the analysis of the interaction of the enzyme and MoS2 flakes, it is focused on the photoluminescence (PL) and Raman spectrum measurements. The changes on the PL and Raman spectra are observed and interpreted. Followingly, I-V measurements of the interaction between the enzyme and MoS2 flakes are performed and the variations with respect to this interaction are attempted to clarify. We believe that this work can be an executive support for the future studies related to the interactions between TMDC materials and enzyme solutions for the detection, diagnosis, etc.