Kurdish tribes and the question of assimilation in Turkey
Türkiye'de Kürt aşiretleri ve asimilasyon sorunu
  1. Tez No: 582282
  2. Yazar: HÜSEYİN AZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YEŞİM PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Modern Türkiye Cumhuriyet'i kurulduktan sonra, kapsamlı bir ulus inşa süreci başlamıştır. En geniş etnik azınlık olarak Kürtlerin asimilasyonu bu projenin temel parçalarından biriydi. Türkçe eğitimden zorunlu göçe birçok asimilasyon politikasının uygulamaya konmasına rağmen gelinen noktada Türkleştirme çabalarının Kürdistan'ın önemli bir kısmında başarısız olduğu görülmekte. Buna paralel olarak Kürtlerin yaklaşık yüz senedir nasıl olup da Türkleşmedikleri ya da Türkleşmeye direndikleri önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde, devlet baskısının Türkiye'de Kürt milliyetçiliğin gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu ve hatta en önemli sebebi olduğunu kabul etmekle beraber, gerçekleştirmiş olduğum saha çalışmasına dayanarak, aşiretler gibi yerel toplumsal örgütlenmelerin de asimilasyonu belli oranda engellediğini ileri sürmekteyim. Temelde hipotez geliştirmeye yönelik olan bu çalışmada, ikisi aşiret örgütlenmesine sahip toplam dört Kürt köyü inceledim. Bu köylerden aşiret etrafında şekillenen ve birisi devlet şiddeti ile karşı karşıya kalmış, diğeri kalmamış olan iki köy asimilasyona direnmiş ve bugüne kadar dillerini, kimliklerini, geleneklerini muhafaza etmiş köylerdi. Buna karşın asimilasyona uğrayan diğer iki Kürt köyünün aşiretleri yoktu veya zaman içinde kaybolmuştu. Baskı görmüş olan Kürt köyünde bu baskının dışlanan ve şiddet gören Kürtlerin aşiretlerin etrafında kenetlenmelerine yol açtığını ve sosyolojik olarak güçlü yapılanmalar olan aşiretlerin de Kürtlerin Türkleşmesini belli oranda engellediğini gördüm. Gevşek toplumsal örgütlenmeye sahip iki Kürt köyü ise Türkleşmişti. Sonuç olarak tezde, demokratik modern değerlere ters düşen hiyerarşik yapılarına karşın aşiretlerin devlet şiddeti olmadan da güçlü bir toplumsal kimlik yarattığı, üyelerinin gözünde meşruiyet sağladığı ve asimilasyonu belli bir oranda engellediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After modern Turkey was founded, state elite initiated a comprehensive nation-building process and assimilation of Kurds has been a fundamental of part that project. From forced resettlement to compulsory Turkish education, various Turkification policies were put into force. However, it is hard to say that the Turkish state has achieved goal of Turkification in most of Kurdish geographies today. It has become a substantial question what enabled the Kurds to resist assimilation throughout 20th century in the face of ever-growing state repression. I accept that the repression has been the main reason behind the development of Kurdish nationalism in Turkey. However, based on a hypothesis-generating case study that I conducted on several tribal and non-tribal Kurdish groups, I argue that the so-called state repression entered into a dialectical relation with the local socio-political power blocks, Kurdish tribes, which decelerated assimilation of the Kurds to a certain degree. Marginalized and ill-treated Kurds were forced to gather around tribes and continue to live within boundaries of these sociologically powerful communities. I also claim that the Kurdish tribes in themselves have a potential to slow down cultural assimilation to a certain degree. They take consent of their members, generate their loyalty and they could become divergent sources of political authority as distributor of scarce economic resources particularly when the state showed infrastructural, economic and administrative incapacity.