Gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilirlik endeksinde yer almanın şirket performansına etkisi
The effect on inclusion in the sustainablity index on the company performance for developing countries
- Tez No: 582281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya borsalarının sürdürülebilirlik üzerine çabaları sürdürülebilirlik endeksinin doğmasına sebep olmuştur. Bu endekslerde yer alan işletmeler sosyal performans açısından en başarılı işletmelerden seçilmektedir. Ancak iyi bir sosyal performansın işletmenin karlılığı nasıl etkilediği hakkındaki tartışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada sürdürülebilirlik endeksine dahil edilen işletmelerin finansal performanslarının hangi yönde etkilendiği araştırılmıştır. Çalışmada gelişmekte olan ülkelerden Türkiye, Brezilya ve Endonezya'daki 2014-2017 yılları arasında kesintisiz veriye sahip olan işletmeler incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak karlılık ölçütü olan varlık getirisi (ROA), bağımsız değişken için ise sürdürülebilirlik endeksinde yer alma durumu kullanılmıştır. Kontrol değişkenleri literatüre uygun olarak Borç/Özsermaye oranı, operasyonel oran ve toplam varlıklar şeklinde belirlenmiştir. Çalışma yöntemi olarak panel veri analizi kullanılmış, her ülke kendi verileri üzerinden değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda Türkiye ve Brezilya'da sürdürülebilirlik endeksinde yer almanın işletme karlılığına pozitif etkisinin olduğu görülmüştür. Endonezya açısından ise sürdürülebilirlik endeksinde yer almanın işletmenin finansal performansına istatitiki olarak bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bunların yanında kontrol değişkenleri bakımından da bazı sonuçlar elde edilmiştir. Türkiye'deki işletmelerin operasyonel oranları ile varlıkların getirisi arasında negatif anlamlı ilişki bulunurken, toplam varlıkları ile varlık getirisi arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Brezilya işletmeleri için incelendiğinde operasyonel oran ve toplam varlıklar ile varlık getirisi arasında negatif anlamlı ilişki bulunurken, borç/özsermaye ile varlıkların getirisi arasında pozitif anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak Endonezya için yapılan değerlendirmede toplam varlıklar ile varlık getirisi arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunurken, Borç/Özsermaye oranı, operasyonel oran arasında negatif ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efforts by world stock markets on sustainability have led to the rise of developments in Sustainability Indexes. The companies included in these indices are selected from the most successful companies in terms of social performance. However, discussions continue on how good social performance affects company profitability. In this study, it was investigated how the companies financial performance is affected if the companies are included in the Sustainability Index. In this study, the companies that have uninterrupted data from 2014 to 2017 in Turkey, Brazil and Indonesia, which are located in developing countries, were examined. In this study, return on asset (ROA) were used as dependent variable, which is profitability measure, and inclusion in the Sustainability index was used as independent variable. Control variables are determined in accordance with the literature as Debt / Equity ratio, operational ratio and total assets. Panel data analysis was used as a method of study and each country was evaluated through its own data. As a result of this study, it has been determined that inclusion in the Sustainability Index in Turkey and Brazil has a positive impact on the financial performance of the company. It has been concluded that the inclusion in the Sustainability index in Indonesia has no statistically impact on the financial performance of the company. In addition, some results were obtained in terms of control variables. There was a negative relationship between the operational ratio and ROA, and there was a positive relationship between total assets and ROA of Turkish companies. For Brazilian companies, it is found that there is a negative relationship between operational ratio and return on asset, and another negative relationship between total assets and return on asset, it is concluded that there is a positive relationship between debt / equity ratio and return on asset. For Indonesia, it is found that there is a positive relationship between total assets and return on asset, it is concluded that there is a negative relationship between operational ratio and return on asset, and another negative relationship between debt / equity ratio and return on asset.