The proportional reasoning ability of preservice mathematics teachers: A mixed method study
Matematik öğretmen adaylarının orantısal akıl yürütme becerisi:Karma yöntem çalışması
- Tez No: 582283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN ENGİN ADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik öğretmen adaylarının orantısal akıl yürütme becerisini incelemektir. Çalışma, Türkiye'de yer alan beş farklı üniversitede 2018-2019 akademik yılı ikinci yarısında 3. ve 4. sınıf düzeyinde ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan 261 öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 13 sorudan oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Orantısal Akıl Yürütme Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek uygulaması sonrasında belirlenen öğretmen adaylarıyla aynı ya da paralel sorular üzerinden klinik görüşmeler yapılmıştır. Nicel araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının yüksek puan elde etmesine rağmen doğru ve ters orantıdaki çarpımsal ilişkiyi anlamlandırma, orantısal ilişkilerde değişen ve değişmeyen yapıları fark etme ve kavrama, öğrencilerin alternative çözümlerini değerlendirme ve oran ve orantı kavramlarına ilişkin dili doğru kullanma/geliştirme gibi noktalarda zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Nitel araştırma sonuçları ise ölçekte alınan puanlara göre en yüksek puanları alan öğretmen adaylarının, düşük ve ortalama puan alan öğretmen adaylarına göre çözümlerine yönelik daha fazla kavramsal açıklama yapabildiklerini; fakat kavramlara ilişkin hatalı dil kullanımının ve çapraz çarpım algoritmasının tüm durumlarda kullanılma eğiliminin tüm öğretmen adayları için problem teşkil ettiğini göstermektedir. Çapraz çarpım algoritması ölçekten yüksek puan alan öğretmen adayları tarafından sadece ters orantı içeren durumlarda yanlış kullanılırken, ölçekten ortalama ve en düşük puanları alan öğretmen adayları her iki durumda da (ters orantılı ve orantısal olmayan durumlar) bu algoritmayı kullanma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate preservice mathematics teachers' (PSMTs) proportional reasoning. The study was conducted in five public universities in Turkey, during the spring semester of 2018-2019 academic year. A total of 261 junior and senior university students from middle and secondary school mathematics teaching programs participated in the study. Proportional Reasoning Instrument (PRI) which is prepared by the researcher based on six components among characteristics of proportional reasoners outlined by Lamon (2005, 2007) and task-based interviews with selected participants were used as data sources. Quantitative analysis results revealed that although PSMTs had relatively high scores on PRI, they experienced difficulties in reasoning about the multiplicative relationships in both direct and inverse proportions, realizing and understanding the invariance and covariance structures of proportional relationships, evaluating students' alternative strategies and developing proper language for ratio and proportion. Results from the qualitative analysis showed that highest scorers on PRI provide conceptual explanations about the answers more than average and lowest scorers. It was also concluded that all PSMTs in the clinical interviews regardless of their performances on PRI, had difficulty in proper use of ratio and proportion language and overgeneralized use of cross-multiplication algorithm even for non-proportional and inverse proportion situations. While highest scorers overused the algorithm for inverse proportion situations, others used the algorithm frequently for both situations