Alexandrıa Troas'ın sütunları (Belgesel film)
Alexandria Troas's columns
  1. Tez No: 582291
  2. Yazar: AYHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu belgesel projesinde Antik Yunan Kenti Alexandria Troas'ın ve ihraç edilmek için hazırlanan fakat ihraç edilemeyen, günümüze bozulmadan ulaşmış uzunlukları 11 metreyi bulan 2000 yıllık yekpare dev granit sütunların tanıtılması amaçlanmıştır. Troas graniti Roma İmparatorluğu döneminde“Troas Mermeri”olarak isimlendirilmiştir. Bölgedeki ocakların en yaygın kullanımı Roma İmparatorluğu zamanında olmuştur. Bu ocaklarda üretilen yekpare granit sütunlar Vatikan'dan Palmira'ya kadar 350 den fazla kente antik limandan ihraç edilmiştir. Alexandria Troas'ın içinde bulunduğu Çığrı Dağı çevresinden antik limana kadar ocaklar içerisinde, tarlalarda, yollarda ve denizin içinde terk edilmiş granit sütunlar bulunmaktadır. Bu sütunların Roma İmparatorluğu'nun ekonomik çöküşünden sonra azalan talep yüzünden bırakıldığı düşünülmektedir. İncil'de Aziz Paulus'un Hıristiyanlığı Anadolu ve Yunanistan'da tanıtması için ikinci ve üçüncü misyonerlik sırasında antik kenti ziyaret ettiği anlatılır. Bu da yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this documentary project, it is aimed that the ancient Greek city Alexandria Troy cannot be exported and exported without being exported, and it is aimed to introduce the 2000 year old monolithic giant granite columns with a length of 11 meters. Troas granite was named as“Troas Merble”lendiril during the Roman Empire period. The most widespread use of quarries in the region was during the Roman Empire. The monolithic granite columns produced in these quarries were exported to more than 350 cities from Vatican to Palmira. Alexandria Troas is located in the vicinity of Çığrı Mountain to the ancient port, there are abandoned granite columns in fields, roads and the sea. These columns are thought to have been abandoned due to decreasing demand after the economic collapse of the Roman Empire. Alexandria Troas is located in the vicinity of Çığrı Mountain to the ancient port, there are abandoned granite columns in fields, roads and the sea. These columns are thought to have been abandoned due to decreasing demand after the economic collapse of the Roman Empire. In the Bible, St. Paul was told that he visited the ancient city during the second and third missionary to promote Christianity in Anatolia and Greece. This attracts the attention of foreign tourists.