A new wave of migration from Turkey: An exploration of driving forces
Türkiye'den yeni bir göç dalgası: Tetikleyen nedenler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 582290
  2. Yazar: ELİF AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Göç, tarih boyunca farklı etkenlerin neden olduğu ve sürekli tekrarlanan bir konudur. Aynı zamanda sosyoloji, ekonomi, uluslararası ilişkiler ve psikoloji gibi farklı disiplinlerin de ilgi alanındadır.“Göç”terimi, aksiyona geçme kararı alınmasından, gidilen ülkeye entegre olunmasına (ya da olunamamasına) kadar olan süreçleri ve daha fazlasını kapsar. Göç konusunda, teorik çerçeve ve tarihsel datayı konu edinen çok geniş bir literatür bulunmaktadır. Göç etme nedenleri, göç eden kişiler ve göç edilen coğrafyalar zaman ile değişse de, göç kavramı Türkiye'nin tarihine her zaman dahil olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri, ulusal ve uluslararası göç hareketleri bugünkü ülkeyi şekillendirmiştir. Farklı makro ve mikro değişkenler, neredeyse her 10 yıla farklı bir yön vermişlerdir. Son birkaç yılda uluslarası göç Türk kamuoyunda tekrar populer olmaya başladı. Giden kişilerin sayıları ve gidilen ülkeler, istatistikler sonucunda belirleniyor ve kamuoyu ile paylaşılıyor. Aynı zamanda bu fenomenin arkasındaki nedenler ve motivasyonlar yoğun bir şekilde tartışılıyor. Bu tez, 2018 senesinde tamamlanan bir anket veritabanını kullanarak, literatüre göç isteği ile ilişkili olabilecek bir kaç değişken sunmayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
Migration is a recurring topic throughout history, caused by different factors at different times, and has been spotlighted by different disciplines like sociology, economics, international relations, and psychology. The term“migration”includes a number of related aspects, from the decision to migrate through the integration (or non-integration) process and even further. There is a huge literature encompassing the theoretical framework and historical data of migration. Migration has always been embedded in Turkey's history, though the reasons for moving, groups of people who move and destinations have changed over time. Starting with the establishment of the Turkish Republic, national and international movements have helped to shape the country. Almost every decade has had its own migration pattern, formed by various micro- and macro- level determinants. For the last few years, international migration has again become a popular topic among Turkish society. Numbers and destinations are publicized via statistics, the reasons and motivations behind this phenomenon are intensely discussed. This thesis aims to contribute to this literature by suggesting a few factors that are related to willingness to migrate, making use of a survey completed in 2018.