Amonyaklı soğutma tünellerinin evaporatör fanlarında meydana gelen ses gürültüsünün azaltılması
Reduction of the noise generated from evaporation fans inside ammonia cooling tower
- Tez No: 582296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ MORALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, dondurma üretim prosesinde kullanılan soğutma tünellerinin evaporatör fanlarında meydana gelen ses gürültüsü incelenmiştir. Çalışma Unilever Çorlu Algida fabrikasında yapılmış olup tüm ölçümler ve analizler fabrika bünyesinde ve sahasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada fan kanadı üzerinde oluşan basınç değerleri, hız değerleri, eksenel ve radyal kuvvet değerleri analiz edilmiştir. Hava akış tüneli içerisindeki havanın basınç değişimi ve hız değişimi tespit edilmiştir. Hava akış tüneli içerisindeki basınç ve hız değerinin noktasal değişimi tespit edilmiştir. Bu noktasal değişimlerin ses gürültüsüne etkisi incelenmiştir. Çalışmada ses gürültüsün etki eden parametreler tespit edilmiş ve ses gürültüsünün azaltılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, noise level of fans of cooling tower has investigeted. This investigation as realised in Unilever Corlu Algida Factory and all the measurements and analysis have done in this plant. In Investigation, pressure, velocity, axial and radial force values on fan bladeshas simulated and determined. Also air pressure and velocity deviations are determined. Relation between these devaitions and noise sound level has investigated. Paramaters that effects to noise sound level are determined and noise reduction methods are suggested.