Mübeccel İzmirli / Hayatı ve eserleri
The life and works of Mübeccel İzmirli
  1. Tez No: 582297
  2. Yazar: YAĞMUR YILDIRIMAY BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN İNCİ ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Mübeccel İzmirli (1934-1982), Türk edebiyatına öykü ve şiir türlerinde eserler kazandırmış bir yazardır. Bu çalışmada hayatı ve eserleri hakkında henüz hiç çalışma yapılmamış Mübeccel İzmirli, tüm yönleriyle tanıtılacaktır. En fazla şiir türünde eserler kaleme alan Mübeccel İzmirli, yazdığı şiir ve öykülerinde kadının mutsuzluğuna, toplumdaki yerine, vermek zorunda kaldığı mücadeleye ve toplumsal hayattaki yozlaşmaya odaklanmıştır. Yaşadığı toplumun sosyo-ekonomik durumundan kendini soyutlamadan öykülerini yazan Mübeccel İzmirli, kadınların yaşadığı sorunlara değinir. Toplumsal hayattaki çözülmelerin kadının hayatında yarattığı sıkıntıları görmezden gelmeyen İzmirli, kadınların sesi olmaya çalışır. Şiirlerinde de kadının iç dünyasını anlatmaya çalışan İzmirli, hayal kırıklıklarının şairi olarak anılır. Öykü ve şiir kitabı dışında, bir biyografi, iki çocuk kitabı olan Mübeccel İzmirli, arkadaşlarıyla birlikte Otağ adında bir de dergi çıkarmıştır. Bu tezin amacı, Türk edebiyatında yeterince tanınmayan isimlerinden biri olan Mübeccel İzmirli'yi etraflıca tanıtmak, edebiyat tarihindeki bir eksikliği tamamlamaktır.
Özet (Çeviri)
Mübeccel İzmirli (1934-1982) is among the authors who has brought works of stories and poems in Turkish literature. In this study, Mübeccel İzmirli, who has not been put emphasis on before, will be introduced in all aspects. Having written down poems mostly, Mübeccel İzmirli focused on women's dissatisfaction, their position in society, the fight that they have to put up and the corruption in society. Writing her stories without isolating herself from society's social-economic situation, in her stories, she touches upon the problems which women face under these circumstances. İzmirli, who does not ignore the problems that social disintegration provokes, tries to be women's voice. Trying to telling about women's inner world, she appears as a poet of disappointments. Apart from her books of stories and poems, having a biography and two children's books, she also published the magazine called Otağ with her friends. The aim of this thesis is to make up a deficiency in history of literature by bringing to light Mübeccel İzmirli and her works of art that have been forgetten about and not appreciated.