Yeşil pazarlamanın kadın tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi
Yeşil pazarlamanin kadin tüketicilerin satin alma davranişlarina etkisi
- Tez No: 582298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pazarlamanın yaşadığı gelişimle birlikte pazarlamacılar tüketicilerin istek ve beklentilerine yanıt verecek biçimde hareket etmelidir. 1970'li yıllardan itibaren doğayı koruma bilincinin gelişmesi pazarlama alanında da karşılık bulmuş, yeşil pazarlama anlayışı ortaya çıkmıştır. Yeşil pazarlama faaliyetlerinin kadın tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerinin neler olduğunun belirlenmesi çalışmanın temel amacıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için 103 kadının katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre yeşil ürün tüketici farkındalığı ile yeşil pazarlama ve satın alma davranışı, kadın tüketicilerin yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, aylık gelir, meslek, mesleki kıdem, gelir-gider dengesi gibi demografik değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Çalışmada yeşil pazarlama faaliyetleri ile kadın tüketicilerin satın alma davranışları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. 103 kadın katılımcının verdiği yanıtlar aracılığıyla bu sonuçlara ulaşılması, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketers should act in a way that be able to respond to the demands and expectations of consumers, as well as development of marketing. The development of conservation awareness has been made sense on marketing area, there has emerged the sensibility of green marketing. The main purpose of this study is to determine what are the effects of green marketing activities on purchasing behaviours of women consumers. It has been used a survey application, which including 103 women participants, for the purpose of the study. According to obtained results it shows differences about consumers awareness of green product, green marketing and purchasing behaviours by some demographical variables such as age of women consumers, educational level, marial status, consumers income mountly, career, professional seniority,balance of income and expenses. In the study there has been positive correlation between green marketing activities and purchasing behaviours of women consumers. The results have been get by through the responses of 103 women participants and this has constituted the limitations of the study.