Balıkçı gemileri ve balıkçılık faaliyetlerinin deniz ticareti ile ilişkileri
The relationships of fisher ships and fishing activities with marine trade
  1. Tez No: 582300
  2. Yazar: MUSTAFA TELİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VEREP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Balıkçılık faaliyetleri teknolojinin gelişimiyle eşdeğer bir şekilde gelişmekte olup giderek kıyıdan daha uzak mesafelerde gerçekleştirilmektedir. Kıyılarda ve küçük teknelerde yapılan olta balıkçılığından günümüzde açık deniz balıkçılığına doğru ilerlerken balıkçı gemileri boyutları da artmaktadır. Dolayısıyla balıkçılık faaliyetleriyle deniz ticareti belirli noktalarda kesişmektedir. Bu bağlamda denizcilik ve balıkçılık faaliyetlerini ilgilendiren konularda mevcut ulusal ve uluslararası mevzuat ve diğer uygulamalar incelenerek her iki faaliyetin birbirine etkilerini en aza indirmek adına alınabilecek önlemler ortaya koyulacaktır. Bu amaçla öncelikle mevcut tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen önleyici tedbirler derlenecek daha sonra ise her iki sektörün tüm alanlarında karşılıklı etkileşimindeki açıklar ve alınması gereken önlemler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
As fishing activities are developing in accordance with the technology, they are increasingly being performed in more offshore. Nowadays, as the fishing advances from coastal fishing in shores and small boats to the open sea fishing, fishing boats sizes also increase. Therefore, fishing activities and maritime traffic intersect at certain points. In this context, current national and international regulations concerning sea and fishing activities and other practices will be examined so precautions will be taken to minimize both two activities effecting on each other. For this purpose, first of all, precautions mentioned in the present code and regulations will be organized and then the deficits in all fields of two sectors and the precautions to be taken will be emphasized.