Eskişehir sağ sahil sulamasında sistem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation system performance in the riht bank of Eskişehir irrigation
- Tez No: 58231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT BEYRİBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİŞEHİR SA? SAHİL SULAMASINDA SİSTEM PERFORMANSININ DE?ERLENDİRİLMESİ Boğaçhan BENLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama ana Bilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Mevlüt BEYRİBEY 1997, Sayfa : 72 Jüri : Doç.Dr. Mevlüt BEYRİBEY Prof.Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Osman YILDIRIM Bu çalışma Eskişehir Sulamasının 1994 yılına ilişkin sulama sistem performansının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Eskişehir Sağ Sahil Sulaması araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma alanında su kullanım etkinliği göstergelerinden su temini oranı, toplam sulama suyu ihtiyacına göre tersiyer bazında 1.58, şebeke bazında 1.30; su uygulama randımanı %65, iletim randımanı %92, dağıtım randımanı %78 ve toplam sulama randımanı %46.6; tarımsal etkinlik göstergelerinden, sulama oranı %50 ve üretim değeri oranı %88; ekonomik, sosyal ve çevresel etkinlik göstergelerinden mali etkinlik oranı %92, mali yeterlilik oranı %28, tahsilat oranı %60 ve sürdürülebilir sulama alanı oranı %100 olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Su temini oranı, Toplam sulama randımanı, Sulama oranı, Üretim değeri oranı, Mali etkinlik oranı, Mali yeterlilik oranı, Tahsilat oranı, Sürdürülebilir sulama alanı oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EVALUATION OF IRRIGATION SYSTEM PERFORMANCE IN THE RIGHT BANK OF ESKİŞEHİR IRRIGATION Boğaçhan BENLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mevlüt BEYRİBEY Jury : Assoc. Prof. Dr. Mevlüt BEYRİBEY ProfDr. Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Osman YILDIRIM The aim of this study is to evaluate irrigation system performance belonging the year 1994 in Eskişehir irrigation. The right bank of Eskişehir irrigation was selected as research area. The indicators which determine the level of water management performance can be grouped in terms of water use, agricultural, economical, social and environmental efficiency. Water supply ratios are 1.58 at tertiary level and 1.30 at scheme as to gross water requirement. Field application, conveyance, distribution and total irrigationproject efficiencies were determined as 65%, 92%, 78% and 46.6%, respectively. Irrigation ratio is 50% and crop production ratio is 88%. Thr ratio of financial efficiency, financial sufficiency, water fee collection and sustainable irrigated area were found out as 92%, 28%, 60% and 100% respectively in the scheme. KEY WORDS : Water supply ratio, Total irrigation efficiency, Crop production ratio, Financial efficiency ratio, Financial sufficiency ratio, Water fee collection, Sustainable irrigated area ratio.