Sodyum metabisülfit'in fare dermal mast hücrelerindeki degranülasyon etkisi
Degranulation effect of sodium metabisulphite on the dermal mast cells of mause
- Tez No: 58232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
İ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SODYUM METABİSÜLFİT'İN FARE DERMAL MAST HÜCRELERİNDEKİ DEGRANÜLASYON ETKİSİ Ayten ÇELEBİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Turan GÜVEN 1997, Sayfa: 21 Jüri: Prof. Dr. İlker DURAK Prof. Dr. Zekiye SULUDERE Doç. Dr. Turan GÜVEN ' Bu çalışmada, sodyum metabisülfitin 0.30 mg/kg ve 1.0 mg/kg'lık dozları farelerin (Muş musculus domesücus) deri altına enjekte edildikten sonra l, 3, 6 ve 12 saat sonra dermal mast hücreleri ve bu hücrelerde degranülasyon etkisi transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Sodyum metabisülfitin 0.30 mg/kg'lık dozunun deri altına enjeksiyonundan l, 3 ve 6 saat sonra dermal mast hücrelerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir. Fakat enjeksiyondan 12 saat sonra dermal mast hücrelerinin bazı granüllerinde çözülme, bazılarında da kısmi bir boşalma gözlenmiştir.İİ Sodyum metabisülfitin l mg/kg'hk dozunun deri altına enjeksiyonundan l saat sonra dermal mast hücrelerinde herhangi bir degranülasyon gözlenmemiştir. Bununla beraber enjeksiyondan 3 saat sonra yaygın olmayan degranülasyon, 6 saat sonra dermal mast hücrelerinin genel görünümü ve sitoplazmik zarının bütünlüğünde bozulma görülmüştür.Buna ilaveten 12 saat sonra da herhangi bir degranülasyon tespit edilmemiştir. ANAHTAR KELİMELER:Mast hücresi, degranülasyon, gıda katkı maddeleri, sodyum metabisülfit.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis DEGRANULATION EFFECT OF SODIUM METABISULPHTTE ON THE DERMAL MAST CELLS OF MOUSE Ayten ÇELEBİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc.Prof. Turan GÜVEN 1997, Page: 21 Jury : Prof. Dr.İlker DURAK Prof. Dr. Zekiye SULUDERE Assoc.Prof.Dr. Turan GÜVEN In this study, the degranulation effect of intradermally injected various sodium metabisulphite doses (0.30mg/kg and l.Omg/kg) on the dermal mast cells of mouse (Mus mnsculus domesticus) have been examined after injection 1, 3, 6 and 12 hours by transmission electron microscope (TEM). No change on the dermal mast cells was observed 1, 3 and 6 h after injection of sodium metabisulphite (0.30mg/kg). However, after 12 h from injection, dissolution at some granules and a partial degranulation of dermal mast cells were observed.IV No degranulation on the dermal mast cells was observed 1 h after injection of sodium metabisulphite (lmg/kg). However, there were some degranulation after 3 h. The general apperance of dermal mast cells and whole of cytoplasmic membrane were damaged after 6 h from injection. In addition to that, after 12 h from injection, no degranulation was observed. KEY WORDS: Mast cell, degranulation, food additives, sodium metabisulphite.