An investigation into the extent of credibility of health related news on digital press
Dijital medyadaki sağlık haberlerinin güvenilirliğine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 582323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı, sağlık haberlerine yaklaşım ve medya kuruluşlarıın itibarının ilişkisi ile halkın medya şirketlerine duyduğu güven arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sağlık iletişimi yaklaşımı içerisinde, kişilerin sağlık haberleri ile ilgili izlenimleri araştırılmıştır. Bu ilişkiyi daha iyi incelemek amacıyla, anket yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmış ve katılımcılara medya ile ilgili izlenimleri ve medya şirketlerine duydukları güvenin haber katılımlarını nasıl etkilediği ile ilgili sorular sorulmuştur. İnternet kullanımının artması gibi teknolojik gelişmeler ile birlikte geleneksel medyada da çeşitli değişimler ve Web 4.0'a geçiş görülmektedir. Web 4.0 kullanıcıların da haber paylaşma ve yorum yapma gibi yöntemler ile haber üretim sürecine dahil olmalarını sağlar. Bu gelişmeler ile birlikte, kullanıcıların medya içerik üretim süreçlerine katılımları gitgide daha önemli hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the relationship between the perception of the public on health news,the institutional reputation of media companies and the trust of the public regarding the media companies. By using health communication approach, people's perception of health news will be analyzed. To analyze the relation better, survey method is used and people are asked about their perceptions of media and how the trust they have for the media affects their participation in the news. With developments in the technology, such as the increasing usage of internet, the media changed shape and transformed into Web 4.0, which involves the users in the news making process through actions such as commenting and sharing. That is why the participation of the people in media became significantly important.