Sulama şebekelerinde sistem performansının değerlendirilmesi
Evaluation system performance in irrigation schemes
- Tez No: 58233
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Sulama Şebekelerinde Sistem Performansının Değerlendirilmesi Emel Seçkin KOCABAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İrfan GİRGİN 1997, Sayfa: 80 Jüri : Prof. Dr. İrfan GİRGİN Jüri : Prof. Dr. Yıldırım KUMOVA Jüri : Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada D.S.İ. tarafından inşa edilen ve işletilen I. Bölge sulama şebekelerinin 1984-1994 yıllarına ilişkin su kullanım, tarımsal ve ekonomik etkinlik göstergeleri hesaplanmış ve sulama sistem performansı değerlendirilmiştir. Su kullanım etkinliği göstergesi olarak aylık net ve toplam su temini oranı ele alınmıştır. Aylık su temini oranı Pcnman-Monteith ve Blaney- Crıddle yöntemleri için sulamanın en yoğun olduğu Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları için hesaplanmıştır. Aylık su temini oranları (Ortalama, Endüşük, Enyüksek) Penman- Monteith yöntemiyle hesaplanan toplam sulama suyu ihtiyacına göre Mayıs ayı için 2 (0.8-5.1), Haziran ayı için 0.7 (0.3-1.7), Temmuz ayı için 0.8 (0.5-1.4), Ağustos ayı için 0.8 (0.6-1.3), Eylül ayı için 1 (0.5-1.8), net sulama suyu ihtiyacına göre ise Mayıs ayı için 3.9 (1.6-9.9), Haziran ayı için 1.3 (0.6-2.0), Temmuz ayı için 1.5 (0.9-2.0), Ağustos ayı için 1.6 (1.0-2.4), Eylül ayı için 1.8 (0.9-3.0) bulunmuştur. Blaney-Criddle yöntemiyle hesaplanan toplam sulama suyu ihtiyacına göre aylık su temini oranı Mayıs ayı için 5 (2.2-9.2), Haziran ayı için 0.7 (0.4-1.1), Temmuz ayı için 0.9 (0.6- 1.5), Ağustos ayı için 0.8 (0.6-1.4), Eylül ayı için 1.4 (0.5-1.8), net sulama suyu ihtiyacına göre ise Mayıs ayı için 9.6 (4.3-19), Haziran ayı için 1.4 (0.7-2.1), Temmuz ayı için 1.6 (1.1-2.7), Ağustos ayı için 1.6 (1.1-2.7), Eylül ayı için 2.6 (1.1-5.9) bulunmuştur. Su kullanım etkinliği göstergelerinden toplam ve net su teinini oram 0.9-1.7, tarımsal etkinlik göstergesi sulama oranı %60, ekonomik etkinlik göstergesi, tahsilat oranı ise %80 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Sistem Performansı; Su Kullanım Etkinliği; Tarımsal Etkinlik; Ekonomik Etkinlik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EVALUATION OF SYSTEM PERFORMANCE IN IRRIGATION SCHEMES Emel Seçkin KOCABAŞ Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricaltural Enginnering Supervisor : Prof Dr. irfan GİRGİN 1997, Page : 80 Jury : Prof. Dr İrfan GİRGİN Jury : Prof. Dr Yıldırım KUMOVA Jury : Prof. Dr Turhan AKÜZÜM In this study, the certain indicators such as water use, agricaltural and economical efficiencies related to the 13 irrigation scheme in the Region First of D.S.İ. were calculated and the performance of each system were evaluated. The monthly net and total water supply ratios were considered as water use efficiency indicators. In this context, the monthly water use ratios have been calculated by using the Penman- Monteith and Blaney-Criddle methods of May, June, July, August and September in which the watering reaches to the highest volume. According to Penman-Monnteith system the total irrigation requirement for the months of May, June, July, August and September are calculated as 2.0(0.8-5.1), 0.7(0.3-1.7), 0.8(0.5-1.4), 0.8(0.6-1.3), 1.0(0.5-1.8) respectively and the net irrigation requirement for the same months found as 3.9(1.6-9.9), 1.3(0.6-2.0), 1.5(0.9-2.0), 1.6(1.0-.4), 1.0(0.9-3.0) respectively. As to Blaney-Criddle method the calculated irrigation water requirements of for May, June, July, Augst, and the September are respetively 5.0(2.2-9.2), 0.7(0.4-1.1), 0.9(0.6-1.5), 0.8(0.6-1.4), 1.4(0.5-1.8) and the net irrigation requirements are 9.6(4.3-1.9), 1.4(0.7-2.1), 1.6(1.1- 2.7), 1.6(1.1-2.7), 2.6(1.1-5.9) respectively. In conclusion, the total and the net water supply ratios as water use efficiency indicators and then the ratio of the agricaltural efficiency indicators and the rate return in consident payment of economic effiency indicators were calculated respectively as 0.9-1.7, %60 and %80. KEY WORDS : System Performance, Water Use Efficiency, Agricaltural Efficiency, Economical Efficency