Enerji kullanımının değerlendirilmesi: Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği örneği
Assessment of energy use: A case study of Sarımsaklı Pumped Irrigation association
- Tez No: 863243
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği'nde sulama sisteminin performansını değerlendirmek üzere gerçekleştirilmiştir. Sulama birliklerinin sürdürülebilirlik açısından önemli olduğu düşünüldüğünde, toprak kullanımı, su kullanımı, enerji kullanımı ve finansal yönetim gibi kritik parametrelerin değerlendirilmesi, birliklerin etkinliğini ve sürdürülebilirliğini değerlendirmek için daha gerçekçi bir yaklaşım olabilir. Çalışmada, Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği'nin sulama oranının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Birliğin DSİ tarafından işletilen sulama şebekelerine kıyasla daha yüksek sulama oranına sahip olması, sulama alanının doğru amaçlarla inşa edildiğini ve su kaynaklarının yeterli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, birim sulanan alana ve birim sulama alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarlarında artış gözlemlenmiştir. Bu artışın sebebi, sulama şebekesi alanının daralması ve imara açılan alanlarda dahi sulama yapılmaya devam edilmesidir. Enerji kullanımı, sulama birliğinin performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Enerji maliyetinin sulama işletme ve bakım yönetim masraflarına oranı, birliklerin enerji verimliliği açısından önemli bir göstergedir. Yıllara göre enerji maliyetlerindeki artışlar, sulama sistemlerinin sürdürülebilirliği üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Toplam gelir performansı, sulama birliklerinin genel performansını yansıtmaktadır. Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği'nde bu performansın zamanla arttığı gözlemlenmiştir. Bu artışın çiftçiye tahakkuk ettirilen su ücretinin tahsilinde devlet politikaları ve sulama birliği kurumsallaşma çabalarının etkili olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak, Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği'nde enerji kullanımının değerlendirilmesi, toprak, su ve finansal yönetim gibi önemli parametrelerin incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Enerji kullanımının azaltılması ve sulama sistemlerinin modernizasyonu, sulama birliklerinin sürdürülebilirliği açısından önemli adımlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the performance of the irrigation system in the Sarımsaklı Pump Irrigation Scheme. Considering the importance of irrigation schemes in terms of sustainability, a more realistic approach may involve evaluating critical parameters such as land use, water use, energy consumption, and financial management to assess the effectiveness and sustainability of the schemes. The study found that the Sarımsaklı Pump Irrigation Scheme had a high irrigation rate compared to irrigation networks operated by the State Hydraulic Works (DSİ), indicating that the irrigation area was constructed for the intended purposes and that water resources were adequate. Additionally, an increase in the annual irrigation water distributed per unit irrigated area and per unit command area was observed over the years, attributed to the contraction of the irrigation network area and continued irrigation in areas opened for development. Energy consumption significantly influences the performance of the irrigation scheme. The ratio of energy costs to irrigation operation and maintenance expenses serves as an important indicator of energy efficiency for the schemes. Increases in energy costs over the years have an indirect impact on the sustainability of irrigation systems. Total revenue performance reflects the overall performance of the irrigation unions. It was observed that this performance increased over time in the Sarımsaklı Pump Irrigation Scheme. This increase is believed to be influenced by government policies on the collection of water fees from farmers and efforts to institutionalize irrigation schemes. In conclusion, the evaluation of energy usage, as well as critical parameters such as land, water, and financial management, was conducted in the Sarımsaklı Pump Irrigation Union. Reducing energy consumption and modernizing irrigation systems are important steps for the sustainability of irrigation schemes.