Broyler rasyonlarına değişik düzeylerde katılan zinc bacitracin'in besi performansına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58235
  2. Yazar: Z.YEŞİM ULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER RASYONLARINA DE?İŞİK DÜZEYLERDE KATILAN ZİNC BACİTRACİN'İN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Z. Yeşim ULUS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ekin TOKER 1997, Sayfa: 22 Jüri: Prof.Dr.Ekin TOKER Prof.Dr.M.Rİfat OKUYAN Prof.Dr.Ahmet ERGÜN Bu araştırmada, broiler rasyonlannda büyütme faktörü olarak kullanılan değişik düzeylerdeki Zinc bacitracinin büyümeye olan etkileri araştırılmıştır. 6 haftalık besi süresinin ilk 4 haftasını kapsayan araştırmada 5 gruba ayrılan Ross PM3 etlik civcivlerin yemlerine 0, 50, 100, 150, 200 ppm Zinc bacitracin büyütme faktörü olarak katılmış ve civcivlerin ilk 4 haftadaki gelişmelerine olan etkileri incelenmiştir. Deneme sonu itibariyle, 0, 50, 100, 150, 200 ppm Zinc bacitracin uygulanan grupların sırasıyla ortalama canlı ağırlıkları; 946.83 g., 986.98 g., 996.07 g., 1026.37 g., 990.01 g., aralarındaki fark önemsiz; ortalama yem tüketimleri, 1533.90 g., 1584.20 g., 1605.00 g., 1611.00 g., 1614.30 g. ve aralarındaki fark önemsiz ve yem değerlendirme sayılan; 1.69, 1.67, 1.68, 1.63, 1.70 olarak ve aralarındaki fark önemsiz bulunmuştur. Araştırma sonuçlarından, 0, 50, 100, 150, 200 ppm Zinc bacitracinin broiler piliçlerinde büyüme üzerine farklı bir etkiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Broiler, Zinc Bacitracin, Büyütme faktörü.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH, ABOUT DIFFERENT AMOUNTS OF ZINC BACITRACIN ADDED TO BROILER RATIONS, HOW EFFECTS FATTENING PERFORMANCE Z. Yeşim ULUS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Ekin TOKER 1997, Page: 22 Jury: Prof.Dr.Ekin TOKER Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN Prof.Dr.Ahmet ERGÜN In this study, different amounts of Zinc bacitracin, which are used in broiler rations as growth factor, where compared in terms of their influence on growth. The experiment was included first 4 weeks of the 6 weeks of fattening periyod. The day old Ross PM3 chicks were randomly distrubuted into 5 experimental groups. The Zinc bacitracin was added to feeds as growth promoters at the level of 0, 50, 100, 150, 200 ppm and the growing performances of chicks in the first 4 weeks were compared. At the end of the experiment the average live weights of the chickens were found; 946.83 g 986.98 g., 996.07 g., 1026.37 g, 990.01 g., and the difference between them insignificant; feed consumption, 1533.90., 1584.20 g., 1605.00 g., 1611.00 g., 1614.30 g. and the difference insignificant and the feed efficiencey, 1.69, 1.67, 1.68, 1.63, 1.70, with insignificant difference between them. The study resulted in the fact that at the level of 0, 50, 100, 150, 200 ppm Zinc Bacitracin mode no different effects on the growth of broilers. KEY WORDS: Broiler, Zinc Bacitracin, Growth Promoter.