Yumurtacı hibrit ebeveynlerin geliştirilmesinde değişik ıslah yöntemleri ve bunların karşılaştırılması
  1. Tez No: 58236
  2. Yazar: TOLGA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YUMURTACI HİBRİT EBEVEYNLERİN GELİŞTİRİLMESİNDE DE?İŞİK ISLAH YÖNTEMLERİ VE BUNLARIN KARŞILAŞTIRILMASI Tolga ERKUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Numan AKMAN Jüri: Prof. Dr. Numan AKMAN Prof. Dr. Salim MUTAF Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Hayvansal kökenli protein tüketimi yetersiz olan Türkiye'de tavuğun üretim gücünün yüksekliği ve ürün çeşitliliği, bu eksikliği gidermede diğer türlere göre daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle hayvan başına verimi arttırma çalışmaları içerisinde hibrit yetiştiriciliğine uygun ebeveyn hatların geliştirilmesi önemli yer tutmaktadır. Ancak diğer türlerde olduğu gibi tavukçulukta da ıslah, masraflı ve zaman alıcı bir uygulamadır. Bu nedenle ıslah programlan en iyi biçimde planlandıktan sonra uygulamaya konmaktadır. Zira planlama aşamasında yapılacak bir hata, oldukça büyük zaman ve para kaybına yol açmaktadır. Simülasyon tekniklerinin kullanılması ile tasarlanan programın sanal ortamda denemesi yapıldıktan sonra uygulamaya aktarılması, tasarım hatalarından kaynaklanan hataları büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Bu çalışmada yumurtacı hibrit ebeveynlerinde damızlık seçiminde kullanılabilecek seleksiyon yöntemlerinden bir bölümünün, simülasyon tekniği kullanılarak, maliyetin temel unsurları ve genetik ilerlemeye etkileri incelenmiş ve yöntemler bu hususlar göz önüne alınarak karşılaştırılmıştır. Araştırmada simülasyon ile oluşturulmuş, yumurta verimi yumurta ağırlığı ve cinsi olgunluk yaşı özelliklerine ait verilerden yararlanılarak dişiler; I- Kendi değerleri kullanılarak, II- Kendi değerleri ile birlikte öz ve üvey kardeşlerinin değerleri kullanılarak, m- Yalnızca analarının değerleri kullanılarak, IV- Döllerinin değerleri kullanılarak seçilmişlerdir. Erkekler ise, ilk üç yöntemde, en yüksek ortalamaya sahip 50 ana familyasının rastgele birer dölünün damızlığa ayrılmasıyla, sonuncu yöntemde ise döllerinin değerlerine göre seçilmişlerdir. Araştırma sonucunda başlangıç populasyonunda 59.86 adet olan yumurta verimi, 10. generasyonda yöntemlere göre sırasıyla; 83.91, 97.39, 75.51 ve 109.06, 60.06 g olan yumurta ağırlığı; 66.79g, 69.17g, 63.79g, 72.12g, 140.13 gün olan cinsi olgunluk yaşı ise; 129.67 gün, 126.72 gün, 133.06 gün ve 119.44 gün olarak değişim göstermiştir. Bir generasyonda sağlanan genetik ilerleme esas alındığında Yöntem III, bir yılda sağlanan genetik ilerleme esas alındığında ise Yöntem II en iyi sonucu vermiştir. ANAHTAR KELİMELER :Yumurtacı hibrit ebeveyn, hat içi seleksiyon, indeks seleksiyonu, kombine seleksiyon, kalıtım derecesi, genotipik korelasyon, fenotipik korelasyon
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT Masters Thesis DIFFERENT BREEDING METHODS IN DEVOLOPING LAYER HYBRID PARENTS AND COMPARISONS AMONG THESE METHODS Tolga ERKUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Jury : Prof. Dr. Numan AKMAN Prof. Dr. Salim MUTAF Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU The poultry products are more important than other species as animal protein source in human nutrition with its diverse products and high productivity. The breeding hybrid parents for intensive production of valuable products in major objective of present efforts. But, breeding is costly and time consuming in poultry. Therefore, the breeding programmes must be well planned and applied since any error may result in tremendous time and money loses. Practical application of the planned programme following the trial under the imaginary condition by using simulation techniques can hinder the loss from the planning errors. In this research, the methods, which one used for the selection of hybrid parents are compared according to the basic characteristics of cost and to the genetic response by using simulation techniques. In this study the simulated data for egg production, egg weight and the age of first egg were used to select the females with; I- Individuals' own values II- Individuals' values along with its half and full sisters' values III- Female parental values IV- Offspring values The 50 males, on the other hand, are selected one from each highest scoring female families in the first three methods and according to the offsprings in the 4th methods. The results showed that the 59.86 eggs for 35 weeks in the starting population increased to 83.91, 97.39, 75.5 1, 109.06, eggs in the 10th generation; 60.60g egg weight reached 66.79, 69.17, 63.79, 72.12g and the 140.13 days of the sexual maturity age changed as 129.67, 126.72, 133.06, 119.44 days with respect to the above methods. Method IV gave the best result when genetic improvement per generation was considered, Method HI scored the best when genetic improvement in comparison to 1000 kg of feed was considered and Method II was the best in terms of genetic improvement per year. KEY WORDS : Layer hybrid parent, within-strain selection,,index selection, heritability, genetic correlation, phenotypic correlation