On ordinary objects
Sıradan objeler üzerine
- Tez No: 582351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde Amie Thomasson'ın sıradan objelerin varlığını savunan çerçevesini ve Jonathan Schaffer ve Simon Evnine tarafından ortaya konulan bazı eleştirileri tartışıyor, sonrasındaysa Thomasson'a karşı iki özgün argüman sağlıyorum. İlk özgün argüman uygulama koşullarının terimlerden daha yüksek bir kavramsal önceliği olduğunu, bu sebeple sağduyu varlıkbilimcisi ontolojisine ontolojisinde zaten yer alan terimlerle paylaşılan bir terime tekabül eden varlıklar katarken sadeliği ihlal etmemek için oldukça dikkatli olması gerektiğini göstermeyi hedefler. İkinci özgün argüman Thomasson'ın savunmasındaki önemli bir ögenin, ismiyle analitik gerektirimlerin, Thomasson'ın hedeflediği şekilde çalışması için daha fazla açıklığa ihtiyaç duyduğunu göstermeyi hedefler. İkinci özgün argüman ise uygulama koşullarının terimlerden daha fazla varlıkbilimsel önceliği olduğunu, bu sebeple de bir sağduyu varlıkbilimcisinin ontolojisinde aynı uygulama koşullarına sahip terimler zaten mevcutsa böyle yeni terimleri ontolojisine katarken sadeliği ihlal etmemek için oldukça dikkatli olması gerektiğini göstermeyi hedefler. Bu tezin amacı sıradan objelerin varlığı üzerindeki tartışmayı ilerletmektir, felsefedeki herhangi bir görüşe nihai darbelerin son derece nadir olması sebebiyle sıradan objelerin var olmadığı sonucuna varmak değildir. Bu tez sayesinde bir miktar felsefi ilerlemenin mümkün olmasını umuyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I discuss Amie Thomasson's framework defending the existence of ordinary objects and some criticisms raised by Jonathan Schaffer and Simon Evnine and then provide two original arguments against Thomasson. The first original objection aims to show that application conditions have a higher conceptual priority than terms, so if a common sense ontologist is to introduce new entities which of correspondent terms with application conditions shared with another term already present in his or her ontology, he or she has to be extremely careful in order to not violate parsimony. The second objection aims to show that Thomasson needs to provide more clarification on one important element of her defense, namely analytic entailments if they are to work in the way Thomasson intends them to. This thesis' purpose is to further the debate on the existence of ordinary objects, not to conclude that ordinary objects do not exist as conclusive blows on any view in philosophy are extremely rare. I hope that any philosophical progress will be possible, thanks to this thesis.