Sıradan nesnelerin sanatsal imgeye dönüşüm süreci
The process of transformation of ordinary objects into artistic images
  1. Tez No: 943724
  2. Yazar: MÜMİNE ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Sıradan nesnelerin sanatsal imgeye dönüşüm süreci”adı altında ele alınan yüksek lisans raporunda sıradan nesnelerin sanatsal bir kimliğe bürünme süreci ve bu sürecin altında yatan toplumsal, mekânsal ve kavramsal dinamikler incelenmektedir. Bir nesnenin“sanat eseri”olarak kabul edilmesi, nesnenin fiziksel özelliklerinden ziyade ona yüklenen anlamlar, bağlam ve toplumsal kabulle ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı sıradan nesnelerin sanatçılar tarafından sanat eserine nasıl ve hangi koşullarda dönüştürüldüğünü ortaya koymaktır. Nesnelerin sanatsal dönüşümü sürecinde hangi sosyal mekanizmaların yer aldığı ve bu mekanizmaların inşası ve işleyişinde sosyal mekânın ve sanatçının rolünün ne olduğu ele alınmıştır. 20. yüzyıldan günümüze, nesnenin sanat yapıtı içindeki dönüşüm sürecinde sanatçılar; geleneksel biçimi sorgulayan, iki boyutlu yüzeyde deneyler yapan ve bu yüzeyde üçüncü boyutu arayan çalışmalar üretmişlerdir. Sanatçılar resmin sınırlarını zorlayarak sanat dünyasına yeni bir biçim kazandırmaya çalışmışlardır. Bu çalışmada, geleneksel sanattan uzaklaşarak malzeme ve düşünce bakımından yenilik arayan sanatçıların işleri incelenmiştir. Araştırmada, sadece yüzeyde kalan anlatımlar değil, yüzeyin ötesine geçerek üç boyuta yönelen çalışmalar ele alınmıştır. Farklı malzeme kullanımlarıyla ortaya çıkan bu arayışlarla, sanatın ifadesini zenginleşmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The master's degree report titled“The process of transformation of ordinary objects into artistic images”examines the process of ordinary objects assuming an artistic identity and the social, spatial and conceptual dynamics underlying this process. The acceptance of an object as a“work of art”is related to the meanings attributed to it, context and social acceptance rather than the physical properties of the object. The aim of this study is to reveal how and under what conditions ordinary objects are transformed into works of art by artists. The social mechanisms involved in the process of artistic transformation of objects and the role of social space and the artist in the construction and operation of these mechanisms are discussed. From the 20th century to the present, in the transformation process of the object within the work of art, artists have produced works that question the traditional form, experiment on a two-dimensional surface and search for the third dimension on this surface. Artists have tried to bring a new form to the world of art by pushing the boundaries of painting. In this study, the works of artists who have moved away from traditional art and sought innovation in terms of material and thought have been examined. In the research, not only surface expressions but also works that go beyond the surface and turn to three dimensions have been addressed. With these searches that emerged with the use of different materials, an attempt was made to enrich the expression of art.