The impact of climate change on Turkish agriculture: An analysis of crop yields and acreage decisions
İklim değişikliğinin Türkiye tarımına etkisi: Mahsül verimi ve ekili alan kararları analizi
- Tez No: 582360
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma iklim değişikliğinin arpa, ayçiçeği, buğday ve mısır ürünlerinin hasat ve verimlerine olan etkisini 2009-2017 yılları arasında Türkiye'deki ilçeler için değerlendirmiştir. Yerel Moran'ın I testi uygulanarak mekansal otokorelasyon tespit edildikten sonra, bu çalışma SARAR modelini kullanmayı tercih etmiştir. İstatiktiksel analiz sonuçlarına göre, arpa hasat modeli dışında, aşırı sıcaklık veya aşırı yağış¸ ürünler için zararlı değildir. Genel itibarıyla, iklim değişikliğinin ürünler üzerindeki etkisi sınırlıdır. Ayrıca, bu çalışma fiyat vektörünü kullanarak girdi ve ürün fiyatlarını da kontrol etmeyi hedeflemiştir. Her bir ürün için fiyat vektörü istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, modele konulmadığında, iklim vektörünün ürünlerin hasat ve verimi üzerindeki etkisi olduğundan fazla tahmin edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, iklim değişkenlerinin mahsulün hasatı ve verimi üzerine doğrudan ama sınırlı bir etkisi olduğunu ve üretim kararları, tarım politikası ve üreticilerin hanehalkı özellikleri gibi tarımsal üretimi etkileyen birkaç nedenin daha olduğunu göostermektedir.
Özet (Çeviri)
This study construes the impact of climate change on crop (barley, corn, sunflower, wheat) acreage and yield by focusing on the Turkish districts between the period 2009-2017. After detecting spatial autocorrelation among districts with local Moran's I test, this study establishes implications of spatial autoregressive with spatially autocorrelated errors model (SARAR). Estimation results reveal that except for barley acreage model, overheating and over-precipitation are not harmful. In this context, the climate impact on crop production is moderate. Moreover, the study controls input and output prices. Empirical findings illustrate that even if price vector is not statistically significant for every crop model, when the analysis excludes the price vector, the effect of climate vector is overestimated. Results of this study indicate that climate variables have direct but limited effect on crop acreage and yield and that there are several reasons such as production decisions, agricultural policy and producers household characteristics which influence agricultural production.