A system dynamic macroeconomic model for an inquiry of income inequality and environmental impact
Gelir eşitsizliği ve çevresel etkiyi incelemek için makroekonomik sistem dinamiği modeli
  1. Tez No: 582359
  2. Yazar: GÖKHAN DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ADAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda siyasi ajandayı açlığın sonlandırılması, yoksulluğun ve eşitsizliklerin azaltılması, ve çevre sorunlarıyla mücadele oluşturuyor. Ancak bu hedefler birbiriyle çelişiyor olabilir. Ekonomik büyüme, açlığın sonlandırılması ve yoksulluğun ortadan kaldırılması amacıyla destekleniyor. Ancak, büyüyen bir ekonomi daha fazla doğal kaynak kullanımı ve daha fazla atık üretimi anlamına geliyor. Öte yandan, gelirin yeniden dağıtımı politikası ekonomideki toplam talebi artırarak ekonomik büyümeyi tetikleyebilir. Bu tezde, gelir dağılımı, ekonomik büyüme ve çevresel etki arasındaki karmaşık ilişkinin daha iyi ele alınabilmesi için bir makro ekonomik sistem dinamiği modeli inşa ettik. Makro ekonomik muhasebe ilkeleri üzerine bina edilen model, temsili bir firmanın, üç farklı hane halkının ve basit bir bankacılığın olduğu kapalı bir ekonomiyi temsil ediyor. Bu tezde, ılımlı bir gelirin yeniden dağıtımı politikasının çevre sorunlarını artıracağı, ancak daha radikal bir yeniden dağıtım politikasının hem sosyal hem de çevresel hedefleri aynı anda gerçekleştirebileceği tartışılıyor. Gelir dağılımı ve çevresel etki ilişkisini sistem dinamiği metoduyla inceleyerek Ekolojik Makroekonomi yazınına katkı yapmayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Ending hunger, reducing poverty and inequalities, and climate action are the main objectives of the political agenda in the recent years. However, these objectives may be in conflict. Economic growth is promoted to end hunger and reduce poverty; however, a growing economy may well increase human impact on the environment. It is also true that an income redistribution scheme may increase aggregate demand—hence, the economic activity and subsequently the environmental impact. In this thesis, we build a system dynamic macroeconomic model to cope with the intricate relationships among income distribution, economic growth, and human impact on the environment. The model is based on macroeconomic accounting principles, and represents a closed economy with a representative firm, three heterogeneous households, and a simple banking sector. We argue that an aggressive income redistribution scheme can achieve the whole objectives in the policy agenda, while a mild redistribution scheme may worsen the environmental problems. This thesis contributes to the recent Ecological Macroeconomics literature by examining the relationship between income distribution and environmental impact of the human activity by relying on a system dynamics approach.