Emerging energy trends in East Asia: The relationship between production levels and world oil prices
Doğu Asya'da gelişen enerji trendleri: Üretim düzeyleri ve dünya petrol fiyatları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 582401
  2. Yazar: TÜRKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Doğu Asya'da Japonya, Çin ve Güney Kore ülkeleri arasındaki yükselen enerji eğilimlerine ve küresel enerji pazarındaki önemine bakmaktadır. Dünya petrol arz talebi durumu, son birkaç on yıldaki alternatif enerji kaynakları nedeniyle sadeleşmiş olsa da, petrol üretim için hala en çok ihtiyaç duyulan girdidir. Japonya, Çin ve Güney Kore gibi sanayileşmiş ülkelerin, yüksek talebi karşılamak için petrol ve petrol ürünlerinin büyük tüketicileri olduğu bilinmektedir. Mikro-ekonomide, arz-talep ilişkisi, fiyat belirlemenin ekonomik modellerinden biridir. Bir ürünün fiyatı, pazara göre zaman içinde önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle soru, Doğu Asya'nın petrol talebinin bu fiyat belirlemesi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığıdır. Bazı raporların ve ekonomistlerin, Doğu Asya'dan gelen petrole olan talebin artmasının son birkaç yıl boyunca petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın kilit faktörü olduğunu iddia ettiğini gördüm.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at the emerging energy trends in East Asia between the nations of Japan, China, and South Korea and the importance they have in the global energy market. Even though the world supply-demand situation of oil has been simplified due to the alternative energy sources in the past several decades, still oil is the most needed input for production. Industrialized countries such as Japan, China, and South Korea are known to be huge consumers of the oil and petroleum products for meeting high demand. In microeconomics, supply and demand relationship is one of the economic models of price determination; the price of a product can differ in time significantly according to the market. Therefore, the question is whether the demand of East Asia for petroleum has any impact on this price determination. I have observed that some reports and economists claim that the increasing demand for oil from East Asia is the key factor for oil prices to fluctuate for the last couple of years.