Mercimekte bakteri aşılama yöntemleri ile farklı zamanlardaki herbisit uygulamalarının verim ve verim öğelerine etkileri
  1. Tez No: 58241
  2. Yazar: SEMRA ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştıma 1996 yılında Ankara-Beypazan İlçesi Uruş beldesinde yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak, Kışlık Pul-11 mercimek çeşidi tohumlan, Rhîzobium leguminosarum bakterisi ve Pursuit 100 SL herbisiti kullanılmıştır. Araştırmada; bitki boyu, bitki ağırlığı, bakla sayısı, bakla ağırlığı, hasat indeksi, 100 tane ağırlığı ve dekara tane verimine ilişkin değerlerde aşılama yöntemleri ile herbisit uygulama zamanlan interaksiyonları önemli bulunmuştur. Bitkide tane sayısı ve tane ağırlığı yönünden interaksiyon önemsiz bulunmuş, bakteri aşılama yöntemleri ve herbisit uygulama zamanlan ayrı ayrı Önemli farklılıklar oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; mercimekte bakteri aşılaması yapılan parsellerde, aşılama yapılmayanlara göre bitki özelliklerinde daha yüksek değerler elde edilmiş ve bakteri aşılamasıyla mercimek verimi önemli düzeyde artmıştır. Mercimekte yabancı ot mücadelesi amacıyla kullanılan herbisit (Pursuit 100 SL), uygulama zamanlarına göre önemli farklılıklar oluşturmuş, ekimden hemen sonra uygulanan birinci uygulama zamanı en iyi sonuçlan verirken, özellikle herbisitin çiçeklenme başlangıcında uygulanan üçüncü uygulama zamanı, mercimek üzerinde olumsuz etkide bulunmuş ve en düşük değerler elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kışlık Pul-11, Rhizobium bakterisi, aşısız, toprağa aşılama, tohuma aşılama, herbisit uygulaması, yabancı ot öldürücüleri.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Uruş subdistrict, Beypazarı district of Ankara in 1996. The variety of winter lentil named Pul 11 was used as seed material, and also Rhizobium leguminosarum and Pursuit 100 SL were applied as inoculant and herbicide, respectively. The interaction between inoculation methods and the different time herbicide applying was significant statistically in characteristics of plant height, plant weight, number of pods, pod weight, 100 seed weight, harvest index and yield per decare except number of seed per plant, and seed weight per plant. According to results of the research; the value of characteristics investigated in plots done inoculation were higher than in plots done no inoculation. The yield increased with inoculation. Herbicide (Pursuit 100 SL) used for weed control in lentil have caused significant differences according to applying times of herbicide. The best results were obtained first applying time that was after sowing. The third applying time, application of herbicide which is done in the beginning of blooming gave the lowest values and caused negative effects. KEY WORDS : winter Pul-11 variety of lentil, Rhizobium leguminosarum bacteria of lentil, uninoculation, soil inoculation, seed inoculation, herbicide treatment, weed control.