Farklı dozlarda humik asit ve Rhizobium bakteri aşılamasının mercimekte verim, verim öğeleri ve nodülasyona etkileri
The effect of different doses of humic acid and Rhizobium inoculation on the yield, yield components and nodulation in lentil
  1. Tez No: 233991
  2. Yazar: ERCAN BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında farklı dozlarda humik asit (kontrol, 30, 60 ve 90 kg/da) uygulaması ve Rhizobium bakteri aşılamasının (aşılı ve aşısız), mercimekte (Sazak - 91) verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerini belirlemek amacıyla 2008 yılında yapılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, humik asit ve Rhizobium bakteri aşılamasının etkisini belirlemek üzere bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, kök ve gövde kuru ağırlığı, bitkide nodül sayısı, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, bin tane ağırlığı ile protein oranı incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre aşılama uygulaması incelenen özelliklerle ilgili olarak önemli artışlar sağlamıştır. Benzer şekilde artan humik asit dozlarına paralel olarak artışlar elde edilmiştir. En yüksek tane verimi 107.9 kg/da ile aşılama + 90 kg/da humik asit uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of different doses of humic acid (control, 30, 60 and 90 kg/da) and Rhizobium inoculation (with and without) on the yield and yield components in lentil (cv. Sazak-91) in 2008. Trial was laid out in a split plot design with three replications. In the study were investigated yield and yield components such as plant height, first pod height, root and shoot dry weight per plant, nodules number per plant, branches number per plant, pods and seeds number per plant, seed yield, biological yield, harvest index, 1000-seed weight and protein rate in seed. According to the results, Rhizobium inoculation as well as increasing doses of humic acid proved significantly increases in yield and yield components. The highest seed yield was obtained from inoculation + 90 kg/da humic acid application with 107.9 kg/da.