Bambermisin büyütme faktörünün etlik piliçlerin performansına etkileri üzerine bir araştırma
A Research on the effects broiler performance of bambermycin growth promoter
- Tez No: 58243
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi B AMBERMİSÎN BÜYÜTME FAKTÖRÜNÜN ETLİK PİLİÇLERİN PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Dilek GÖKÇEYREK _ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Murat ZİNCİRLİO?LU 1997, Sayfa: 33 Jüri: Prof.Dr.Murat ZİNCİRLİO?LU Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN Prof.Dr.Ramazan ERKEK Bu araştırmada kanatlı rasyonlarında büyütme faktörü olarak kullanılan Bambermisin'in etlik piliçlerin performansına etkileri incelenmiştir. 6 hafta süren denemede 7 gruba ayrılan Ross PM 3 etlik civcivlerin yemlerine 4 hafta süreyle, Bambermisin büyütme faktörü 0, 0.5, 1, 2.5, 5, 7.5, 10 ppm düzeylerinde katılmıştır. Deneme sonu itibariyle piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları 1. grup (kontrol), 2.grup (0.5 ppm düzeyinde), 3. grup (1 ppm düzeyinde), 4.grup (2.5 ppm düzeyinde), S.grup (5 ppm düzeyinde), ö.grup (7.5 ppm düzeyinde), 7.grup (10 ppm düzeyinde Bambermisin içeren) da sırasıyla 1758.7 g, 1869.2 g, 1871 g, 1883.7 g, 1866 g, 1900 g, 1819.3 g (P>0.05); ortalama canlı ağırlık artışları, 1718.7 g, 1829.1 g, 1831.3 g, 1843.5 g, 1826 g, 1860 g, 1799.3 g, (P>0.05); ortalama yem tüketimleri 2891.2, 2967 g, 3082.9 g, 3061.8 g, 3009 g, 3005 g, 2938 g (P>0.05); yem değerlendirme sayıları 1.6821, 1.6214, 1.6837, 1.661, 1.6493, 1.6245, 1.6499 (P>0.05) olarak bulunmuştur. Bu kriterler bakımından gruplar arasında oluşan fark önemli bulunmamıştır (P>0.05). Ayrıca ölüm oranı ve birim canlı ağırlık yem maliyeti bakımından gruplar arasında herhangi bir farklılık saptanmamıştır (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Etlik piliç, Bambermisin, Flavomisin (Flavofosfolipol) Büyütme faktörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS BROILER PERFORMANCE OF B AMBERMYCIN GROWTH PROMOTER Dilek GÖKÇEYREK Ankara Univercity Graduate School of Natural and Applied. Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Murat ZİNCÎRLİO?LU 1997, Page: 33 Jury: Prof.Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN Prof.Dr.Ramazan ERKEK This research was conducted to determine the effects of Bambermycin which is using as a growth promoter in Broiler rations on Broiler performance. The experiment lasted 6 weeks. The day old Ross PM 3 chicks were randomly distrubuted into 7 experimental groups. The Bambermycin growth promoter was added to the 7 experimental rations at the level of 0, 0.5, 1. 2.5, 5, 7.5, 10 ppm with the duration of 4 week. At the end of the research the results were found 1758.7, 1869.2, 1871.3, 1883.7, 1866, 1900 and 1819.3 g for live weights (P>0.05); 1718.7, 1829.1, 1831.3, 1843.5, 1826, 1860 and 1799.3 g for live weight gains (P>0.05); 2891.2, 2967, 3082.9, 3061, 3009, 3005 and 2938 g for feed consumption (P>0.05); 1.6821, 1.6214, 1.6837, 1.661, 1.6493, 1.6245 and 1.6499 for feed conversion (P>0.05) in l.(control), 2. (0.5 ppm Bambermycin), 3.(1 ppm Bambermycin), 4. (2.5 ppm Bambermycin), 5. (5 ppm Bambermycin), 6. (7.5 ppm Bambermycin), 7. (10 ppm Bambermycin) groups. The differences among the group were not significant (P>0.05). Moreover, It is not established any significant differences among the experimental groups in the point of views of the mortality and cost of the one kg of live weight (P>0.05). KEY WORDS: Broiler, Bambermycin, Flavomycin (Flavophospolipol) Growth Promoter.