Yem katkı maddesi flavomyeinin bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarında kullanılması üzerinde bir araştırma
A Research on the usage of flavomycin as a feed additive in quail (coturnix coturnix japonica) rations
- Tez No: 9464
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BESİM GÜROCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ili ÖZET Yüksek Lisans Tezi YM KATKI MADDESİ FLAVOMYCİN ' İN BILDIRCIN (Coturnix coturnix japonica) RASYONIiARIlTOA KULLANILMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Halil 1. MUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.A. Besim GÎÎROCAK 1990, Sayfa : 44 Jüri : Prof.Dr. A. Besim Gürocak Prof.Dr. Necati Işık Prof.Dr.Orhan Ögtürkcan Bu araştırmada, 0-6 haftalık dönemde Japon bıldır cını (Coturnix coturnix Japonica) rasyonlarına 0, 3f 6, 9 ve 12 mg/kg düzeylerinde katılan Flavomycin'in canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayısı üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede kullanılan 200 adet günlük Japon bıldırcını civcivi, her birinde 4 alt grup ve her alt grupta 10 adet olmak üzere 5 deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı bakımından deneme süresince gruplar arasında istatistik bakımdan önem li fark bulunmamıştır (P>0.05). Denemenin ilk haftasında 5. grup 1.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE USAGE OP PLAVOMYCIN AS A PEED ADDITIVE IN QUAIL (Coturnix coturnix japonica) RATIONS Halil'i. MUTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. A. Besim GUROCAK 1990, Page : 44 Jury : Prof.Dr. A. Besim GÜR0CAK Prof. Dr. Necati. IŞIK Prof.Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN In this research, the influence of the Plavomycin supplement at the levels of 0, 3, 6, 9 and 12 mg/kg in the Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) rations during the 0-6 weeks experimental period on live weight, weight gain, feed consumption and feed conversion were investigated. 200 day-old Japanese quails were distributed randomly into 5 experimental groups that each has 4 replications with 10 quails.