Şekerpancarı tarımında tohum iriliğinin ilk gelişme, verim ve kaliteye etkisi
- Tez No: 58244
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKER PANCARI (Beta vulgaris saccharifera L.) TARIMINDA TOHUM İRİLİ?İNİN İLK GELİŞME, VERİM ve KALİTEYE ETKİSİ Mehmet BİRGÖREN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Celal ER 1997, sayfa: 49 Jüri: Prof.Dr. Celal ER Prof. Dr. Neşet ARSLAN Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Bu araştırma 1994 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.' nin Şeker Araştırma Enstitüsü Deneme İstasyonunda yürütülmüştür. Araştırmada KWS-Fiona genetik monogerm çeşidinin elenmek suretiyle ayrılmış üç farklı irilikteki tohumları standart olarak alınan elenmemiş tohumları 4 tekerrürlü olarak mibzerle ekilmiştir. Bu tohumların çimlenme oranları, tarla çıkışları, pancar verimleri, şeker varlığı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sodyum, potasyum ve zararlı azot varlığı belirlenmiştir. Buna göre bazı verim ve kalite öğeleri dikkate alınarak farklılıkların istatistiki olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre laboratuvarda en yüksek çimlenme oranı en iri tohumlardan (3.50mm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Effect of Seed Size in Sugar Beet [Beta vulgaris ssp saccharifera L.) on the Emergence and the Yield and Quality Mehmet BİRGÖREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof.Dr. Celal ER 1997, Page: 49 Jury: Prof. Dr. Celal ER Prof. Dr. Neşet ARSLAN Assoc. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM This research was carried out at Sugar Institute Etimesgut Experimental Station of Turkish Sugar Factories Inc. in 1994. At the research 3 different seed sizes obtained by electing seeds from KWS Fiona genetic monogerm variety was used. Seeds were sown by sowing machine in 4 replications. Germination rate, field emergence, root yield, sugar content, pure sugar content, sodium content, potassium content, harmful nitrogen, pure sugar yield were determined. According to the results it was examined if the differences in some yield and quality characters were important or not. The highest germination rate was obtained from the biggest seeds (3.5mm