Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Effects of information and communication technologies on economic development: Example of Turkey
  1. Tez No: 582436
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilgi ve iletişim tarih boyunca insan hayatının ana unsurlarından olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sürekli biçimde büyüyen bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT), günümüz hayatının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. BİT, sağladığı bir takım avantajlar sayesinde tüm sektörlerde kendisine yer bulmuş ve içinde bulunduğumuz toplum bilgi toplumu olarak anılmaya başlamıştır. Sektörde değişim ve gelişim sürekli biçimde devam etmiş, her geçen gün teknolojik bilgi birikimi artmıştır. Ekonominin her alanında kullanılan BİT, verimlilik ve karlılığı arttırmıştır. Verimlilik ve karlılık artışı beraberinde milli gelirde artışa neden olmuştur. BİT, ekonomiye olduğu kadar sosyal hayata da doğrudan etki etmiştir. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan güvenliğe, bankacılıktan ticarete kadar her alanda kullanılmaktadır. Bu yönüyle insanların hayat standartlarını arttırmayı konu edinen ekonomik kalkınma kavramıyla doğrudan ilişkilidir. BİT sayesinde insanlar; eğitim, sağlık, ulaşım, adalet, güvenlik ve bankacılık gibi alanlarda daha ucuz, kolay ve güvenilir bir biçimde hizmet alarak refah seviyelerini yükseltmektedirler. Bu çalışmada BİT ile ekonomik kalkınmanın belirleyicisi olan ekonomi, eğitim, sağlık, ulaşım, adalet, güvenlik, bankacılık gibi kavramlar ile arasındaki ilişki incelenmiş olup söz konusu alana ilişkin olarak Türkiye'deki uygulamalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication has been one of the main elements of human life throughout history. Information and communication technologies (ICT), which has been growing continuously since the second half of the 20th century, have become one of the indispensables of today's life. Thanks to a number of advantages, ICT has found its place in all sectors and the society we are in has started to be known as information society. The change and development in the sector has continued continuously and technological knowledge has increased with each passing day. ICT, which is used in all areas of the economy, has increased productivity and profitability. The increase in productivity and profitability led to an increase in national income. ICT has a direct impact on social life as well as on the economy. It is used in every field from education to health, from transportation to security, from banking to trade. In this respect, it is directly related to the concept of economic development, which aims to increase the living standards of people. Thanks to ICT; education, health, transportation, justice, security and banking in areas such as cheap, easy and reliable way to increase their welfare levels. determinant of economic development with emerging economies in this study ICT, education, health, transport, justice, security, banking is examined relationships between concepts such practices in Turkey are explained in relation to the said area.