Elektrik tesislerinde topraklamanın iş sağlığı ve güvenliği açısından önemi
The importance of earthing in electric facilities in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 582452
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SERDAR SONCELEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Electrical and Electronics Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojideki hızlı artışlar nedeni ile dünyada ve ülkemizde makineleşmede artış olmuş, sanayileşme gelişerek yaygınlaşmış ve mevcut tesislerin büyümesine yol açmıştır. Bu durum yanında tehlikeleri ve riskleri beraberinde getirmiş, buna bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği risklerini meydana getirmiştir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliğinin önemi ciddiyet kazanmıştır. Bu nedenle artarak yaygınlaşan tesislerin inşaat aşamasında elektrik namına yapılan en önemli korunmak için yapılan uygulamalardan birisi topraklamadır. Tesislerde yapılan bu topraklama tesisatı insanları, hayvanları ve maddeyi korumak için başta gelen işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlemler yapılırken yararlanılacak bilgiler Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği ve IEEE 80-2000 standardında bilgilendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel tanımları topraklamanın amacını, topraklamanın temel elemanlarını, elektrik ile ilgili temel kavramları, izin verilen maksimum adım ve temas gerilimlerini ve topraklama tesislerinde ölçme ve denetleme konularını incelenmiştir. Sonuç olarak bir elektrik tesisinin belli bir bölümünün adım ve temas gerilimleri ETAP 7.0.0. programı ile hesaplanmıştır. Bu hesaplamada adım ve temas gerilimlerinin izin verilebilir aralıklar içerisinde olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increases in technology, there has been an increase in mechanization in the world and in our country, industrialization has become widespread and the existing facilities have grown. In addition to this, it has brought dangers and risks together and thus created occupational health and safety risks. Therefore, the importance of occupational health and safety has gained seriousness. For this reason, one of the most important applications for the protection of electricity in the construction phase of the facilities is the earthing. These grounding installations in the facilities are among the leading procedures for protecting people, animals and matter. The information to be used when performing these operations was informed in the Grounding Regulation in Electricity Facilities and the IEEE 80-2000 standard. In this thesis, the basic definitions related to occupational health and safety, grounding purpose, basic elements of grounding, basic concepts of electricity, maximum permissible step and contact voltages and measurement and control in grounding facilities are examined. As a result, the step and contact stresses of a certain part of an electrical installation are determined by ETAP 7.0.0. program. In this calculation step and contact voltages are intended to be within allowable ranges.