Elektrik tesislerinde topraklama empedansı ve topraklama empedansını etkileyen faktörler
The effective factors of ground impedance and ground impedance in electric systems
- Tez No: 246646
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH MAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Topraklama tesisleri normal işletme esnasında varlığını hemen hemen hiç hissettirmediği halde bir arıza halinde tesirli olur ve görevini yapar. Onun için topraklama, her an işletmede olmayan ve görünmeyen bir nevi gizli bir tesistir ve bu sebeple, elektrik tesisleri içinde topraklama ihmal edilmeden buna hak ettiği önemi vermek gerekir.Bu çalışmada öncelikle topraklamanın tanımı yapılmış ve çeşitli topraklayıcılar incelenmiştir. Bu topraklayıcıların kullanım yerleri incelenmiştir. Cinslerine göre tesir tarzları gösterilmiştir ve çeşitli hata hallerine göre temas ve adım gerilimlerinin tehlikeli sınırın altında kalabilmesi için topraklama dirençlerinin değeri belirtilmiştir. Bundan sonra çeşitli topraklama elektrotlarının gömülme durumlarına göre çeşitli yerlerde ölçüm yapılmıştır. Çeşitli tesislerde topraklamaların gerektirdiği şartlar incelemiştir. Sonuç olarak topraklama tesislerinde topraklama direncinin ölçülmesi ve kontrolü ile ilgili bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the ground system rarely perceptives their existence during normal operating, they can be effective and make their duty when a failure break out. So ground is a secret system which may not be and see in operating, so that ground should not ignore and should desire it in electric system.Firstly, ground?s definition is made and different types of grounded observe in this work. These grounded?s using areas observe. According to kinds, their effective types are shown and ground resistances values are clarified for being under danger limitation in some failure conditions. After that, because of different electrode covered manners,measurement is made in different areas. Necessary conditions are observed in different systems. Conlusively, ınformation about measuring and controlling ground resistance are given in ground system.