Motosiklet ekipmanlarının nano tekstil kapsamında geldiği nokta ve yeni bir bakış açısıyla koleksiyon oluşturulması
Current situation of motorcycle equipments within the scope of nano textile and creation of collection from a new perpective
  1. Tez No: 582451
  2. Yazar: MUSTAFA CAN TAÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle insanlık hiç görmediği, belki hayalini bile kuramadığı teknolojik devrimleri yaşamış ve yaşamayada devam etmektedir. Teknoloji geliştikçe, teknolojik aletlerin ve makinelerin boyutlarını küçültüp, işlevlerinide korumak mümkün olmuştur. Nano boyutlarda teknoloji insan hayatını derinden etkilemiştir. Nanoteknoloji bunu mümkün kılmıştır. Nanoteknoloji tekstilde kullanılmaya başlandıktan sonra tekstil ürünleri mukavemetli, dış etkenlere karşı daha dirençli ve ürüne göre özellik katmakta başarılı olmuştur. Nanotekstil materyallerinin motosiklet ekipmanlarında kullanılmasıylada, motosiklet sürücülerinin güvenliğinin maksimum düzeyde arttığı görülmüş ve AR-GE yatırımları yapılmaya başlanmıştır. Motosiklet ekipmanları sektörü gelişmiş ve nanotekstilin vazgeçilmez alanlarından biri olmuştur. Bu çalışmada, nanoteknoloji ve kullanıldığı sektörler araştırılmış, nanotekstil kapsamında motosiklet ekipmanları incelenip, yeni bir koleksiyon oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and science, humanity has experienced technological revolutions that he has never seen, maybe even dreamed of, and continues to live. As technology developed, it was possible to reduce the size of technological tools and machines and maintain their functions. Nano-sized technology has deeply affected human life. Nanotechnology made it possible. After nanotechnology started to be used in textiles, textile products were more resistant to external factors and were successful in adding properties according to the product. With the use of nanotextile materials in motorcycle equipment, the safety of motorbike drivers has increased at a maximum level and R & D investments have started. The motorcycle equipment industry has become one of the most developed and indispensable areas of nanotechnology. In this study, nanotechnology and used sectors were investigated and a new collection of motorcycle equipment was created within the scope of nanotechnology.