CMOS integrated selector with optical receiver and photovoltaic supply
Optik alıcı ve fotovoltayik beslemeye sahip bir CMOS entegre seçici
- Tez No: 582461
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Üretilen silikon pullar, ayırma testine girebilecek olanların belirlenmesi için bir parametrik teste tabi tutulurlar.“Çizik testi”olarak da bilinen bu test, silikon pul üzerinde özel belirlenmiş yerlere yerleştirilmiş monitör yapılarının eşik gerilimi, doymada sürücü akım ve/veya kanal kaçak akımı gibi MOSFET parametrelerinin ölçülmesi ile gerçekleşir. Bu yapılara elektriksel erişimin öteleme, mikrometrik temas ve hizalama gibi yöntemler gerektirmesi, pahalı bir öteleyici/hizalayıcı ihtiyacının yanı sıra özelleştirilmiş bir prob kart ihtiyacı doğurmaktadır. Bu sorunu aşmak için bir mekanik erişimsiz kanal kaçak monitörü TÜBİTAK projesi olarak önerildi ve kabul gördü. Bu tezde, bu kanal kaçak monitör sisteminin bir alt bloğu tasarlanmıştır. Tasarlanan fotovoltaik beslemeye sahip entegre seçici devre, silikon pul ve alıcı anten arasında iletişimin başlamasını ve test yapılacak yapılardan PMOS veya NMOS olanın seçilimini sağlar. Bu amaçla kompakt bir transempedans kuvvetlendiricisi, diyotlu tepe detektörü ve anahtar devresi tasarlanmıştır. Devre herhangi bir harici güç kaynağına ihtiyaç duymaksızın, gücünü fotovoltayik hücrelerden üretir. Ortam aydınlatmasının dışında, kırmık üzerinde belirli bir aydınlanma ve frekansa sahip bir çakar ışık kaynağının açık veya kapalı duruma getirilmesiyle, sistemin sonunda bulunan anahtar ikil-1 veya ikil-0 işareti oluşturarak, kanal kaçak monitörüne iletir. TÜBİTAK desteği ve UMC 0.18 µm tasarım teknolojisi kullanılarak 2 test kırmığı üretilmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Bu tezde, bahsedilen entegre seçici yapının tüm tasarım aşamaları ve ölçüm sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fabricated silicon wafers are subjected to a parametric test for identifying the ones qualified for the subsequent sort test. Also known as“scribe test”, this test is performed by measuring a few basic MOSFET parameters such as threshold voltage, saturation drive current and/or channel leakage current on monitor devices placed inside scribe lines or dedicated dies. Electrical access to these devices is established by mechanical means involving stepping, micrometric alignment and contacting, which necessitate not only an expensive stepper/aligner but also a customized probe card. To overcome this expensive problem, a wireless channel-leakage monitor is proposed and got funded by TUBITAK. In this thesis, a sub-circuit for this channel-leakage monitor is designed. The integrated selector supplied by photovoltaic cells enables the communication between the silicon and the antenna and selects either PMOS or NMOS version of the monitor to be used. To this end, a compact transimpedance amplifier followed by a peak detector and a switch is designed. The circuit has no external power supply since it harvests its energy from photovoltaic cells. By enabling/disabling the flickering light source with a certain illuminance and frequency besides the ambient room light, the switch creates a 1-bit signal for the following channel-leakage monitor. With the funding from TUBITAK and using UMC 0.18 µm design kit, 2 test chips have been taped out and measured. This thesis covers all the design procedures, simulation and measurement results of this integrated selector.