Design of looped water distribution networks using a heuristic approach
Su dağıtım şebekelerinin sezgisel yaklaşımla tasarımı
  1. Tez No: 582479
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı bir sezgisel yaklaşım algoritması kullanarak su dağıtım şebekesi boru çaplarını tasarlamaktır. Sezgisel yaklaşım algoritması, çok amaçlı bir optimizasyon problemi olan su dağıtım şebekesinin toplam maliyetini minimize ederken şebeke güvenilirliğini maksimize etmeyi amaçlar. Su dağıtım şebekesinde şebeke güvenilirliği olarak“resilience index”kullanılmıştır (Todini, 2000). Su dağıtım şebekesinin maliyeti şebeke borularının maliyeti olarak tanımlanmıştır. Sezgisel yaklaşım uygulanırken gerekli minimum basınç limiti, su akış hızı üst limiti ve güvenilirlik indeksi göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmada Todini (2000) tarafından önerilen sezgisel yaklaşım algoritması hidrolik şebeke çözüm yazılımının (EPANET) hesap motoru ve C# entegrasyonu ile bir bilgisayar programı olarak kodlanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı ile Ankara'nın su dağıtım şebekesinin N8.3 basınç bölgesinde uygulanmıştır. Bu çalışmada resilience index değerindeki değişimin Yayla Mahallesi su dağıtım boru çaplarına olan etkisi araştırılmıştır. Yapılan hesaplamada şebeke maliyetinin 3.5% arttırılmasıyla, şebeke güvenilirliğinin 7% yükseltilebildiği gözlemlenmiştir. Şu andaki Yayla mahallesi şebekesinin resilience index değeri 0.95 bulunmuş olup bu şebekenin aşırı tasarım olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to design pipe diameters of a water distribution network using a heuristic approach algorithm. The heuristic approach algorithm aims to maximize the reliability of the network while minimizing the total cost of the water distribution network, which is a multi-objective optimization problem. In a water distribution network, the resilience index is defined as network reliability (Todini, 2000). The cost of the water distribution network is the total cost of the network pipes. In this heuristic approach, the minimum required pressure limit, water flow velocity upper limit and reliability index are considered. In this study, the heuristic approach algorithm developed by Todini (2000) is coded as a computer software by the integration of hydraulic network solution software (EPANET) calculate engine and C#. A case study is performed in a DMA of N8.3 pressure zone of Ankara network. In this study, the effect of the change in resilience index on Yayla network pipe diameters is surveyed. As a result, it is observed that network reliability can be increased by 7%, increasing the network cost by only 3.5%. The resilience index value of the current Yayla District network is 0.95 and it can be said that existing Yayla District network is overdesigned.