Güvenlik iklimi ile iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları performansı arasındaki ilişki: Beden eğitimi bölümü öğrencileri üzerinde uygulama
The relationship between safety climate and occupational health and safety practices performance: Practices on physical education department students
- Tez No: 582487
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, güvenlik iklimi ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının açıklanmasının yanında güvenlik iklimi ile iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları performansı arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada veriler 2019 yılında İstanbul Üniversite Cerrahpaşa'da eğitimini sürdüren ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan öğrencilerden toplanmıştır. Araştırmanın önemli sonuçları arasında güvenlik iklimi ile iş sağlığı ve güvenliği uygulama performansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu yer almaktadır. Bunun yanı sıra güvenlik ikliminin iş sağlığı ve güvenliğini özellikle işbirliği bakımından pozitif yönde anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Güvenlik iklimi, iş sağlığı ve güvenliğini yönetsel önlemlerin alınması boyutunda yine pozitif yönde anlamlı düzeyde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship between safety climate and occupational health and safety practices as well as explaining security climate, occupational health and safety practices. The data were collected from the students who were studying at İstanbul University in 2019 and volunteered to participate in there search. Among theim portant results of the study, there is a positiv erelation ship between security climate and occupational health and safety application performance. Occupational health and safety as well as security climate in particular has been affected significantly in a positive direction in terms of cooperation. Safety climate, occupational health and safety are positively affected by the administrative measures taken.