Fabricated of fe-rich and ti-rich oxide anode materials from ferrotitanium for lithium ion materials
Demirce zengin ve titanyumca zengin oksit anot malzemelerin ferro-titanyum alaşımından eldesi ve lityum iyon bataryalarda kullanımları
  1. Tez No: 582486
  2. Yazar: EREN İNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KELEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLLUR DENİZ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
The idea behind this study is to unify extractive metallurgy and electrochemistry to fabricate electrodes of green energy storage devices with an environmentally friendly approach. In this perspective, first a domestic ferro-titanium alloy is leached with sulfuric acid. L9 Taguchi design of experiment has been used to analyze the process parameters on the leaching efficiency and achieve the highest productiveness eventually. In the second part, the recovered oxides (iron oxide and titanium oxide) are characterized structurally, compositionally and morphologically. The possible uses of these powders as anode material have been discussed based on electrochemical performances.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, Ekstraktif metalurji ve elektrokimyasal yöntemler ile, çevreye olan zararı en aza indirgeyerek, enerji depolama için kullanılacak negatif elektrot üretim porsesi geliştirilmiştir. ilk olarak Ferro-titanyum alaşımı sulfurik asit ile liç edilmiştir. Liç prosesinde, L9 Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılarak, şeçilen process parametrelerin, liç verimi üzerine etkisi incelenmiştir. İkinci kısımda, üretilen Fe ve Ti zengin oksit malzemeler, Li-iyon bataryalar için anot performansları incelenmiştir.