Bsa-inorganik hibrit nano yapıların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of BSA- inorganic hybrid nano structure
- Tez No: 582497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez kapsamında, sığır serum albümin (Bovine serum albumin, BSA) proteini ve farklı metal iyonları kullanılarak çiçek benzeri şekillere sahip BSA-inorganik hibrit nano (BSA-ihN) yapılar sentezlendi, çeşitli açılardan karakterize edildi ve enzim mimik özellikleri incelendi. Sentezlenen BSA-ihN yapıların renklerinin metal iyonu türüne göre değiştiği tespit edildi. Cu(II) için mavi, Co(II) için pembe, Mn(II) ve Zn(II) için ise gri/yeşil renkli çökelekler oluştuğu görüldü. BSA-ihN'lerin morfolojileri SEM ile karakterize edildi ve kimyasal yapıları FT-IR kullanılarak aydınlatıldı. BSA-ihN yapılara ait FT-IR spektrumlarında görülen karakteristik bantlar metal fosfat kristallerinin ve BSA proteininin varlığını doğrulamaktadır. BSA-ihN yapılara ait EDX spektrumlarında görülen P, N, O, S elementlerinin yanısıra BSA-CuhN için Cu, BSA-ZnhN için Zn, BSA-MnhN için Mn ve BSA-CohN için Co elementinin varlığı ile hibrit yapıların oluştuğu ispatlandı. Ayrıca sentezlenen BSA-ihN yapıların enzim mimik davranışlarının pH ile değişimi incelendi. Sentezlenen BSA-CuhN, BSA-ZnhN, BSA-CohN, BSA-MnhN ve BSA-CohN yapılar arasında en yüksek peroksidaz aktivitesini BSA-CohN yapıların gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, BSA-inorganic hybrid nano (BSA-ihN) structures having flower like shape were synthesized using bovine serum albumin (BSA) as organic component and various metal ions as inorganic component, characterized from various angles and enzyme mimic properties of them were investigated. Colors of BSA-ihN structures synthesized using different metal ions were found to vary according to the type of metal ions (blue for Cu(II), pink Co(II), and grey/green for Mn(II) and Zn(II)). The morphologies of the synthesized BSA-ihN structures were determined by SEM and chemical structure the BSA-ihN structures were elucidated using FT-IR. Characteristics bands seen in the FT-IR spectra of BSA-ihN structures confirm the presence of metal phosphate crystals and BSA protein. Formation of BSA-ihN structures has been proved by the presence of P, N, S, O elements as well as Cu (for BSA-CuhN), Zn (for BSA-ZnhN), Mn (for BSA-MnhN) and Co (for BSA-CohN) in the EDX spectra of these hybrid structures. In addition, changes in enzyme mimic behavior of synthesized BSA-ihN with pH were investigated. Among the BSA-CuhN, BSA-ZnhN, BSA-CohN, BSA-MnhN and BSA-CohN structures, BSA-CohN structures showed the highest peroxidase activity.