Soğuk iklim bölgesinde ısıtma amaçlı toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin kullanımı
Use of ground source heat pump system for heating in cold climate region
- Tez No: 582511
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber, enerjinin yetersizliği ve fosil yakıtlar gibi var olan kaynakların uzun süre dayanamayacağı ve ayrıca çevreye olan zararları göz önüne alındığında, enerji konusundaki çalışmalar ve araştırmalar önemli ve güncel kılmaktadır. Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar, fosil kaynakların çevreye verdikleri zararları dikkate almış, alternatif enerji kaynaklarından faydalanılması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu yüksek lisans çalışmasında, toprak kaynaklı bir ısı pompası kullanarak mahal ısıtılmasının deneysel incelenmesi yapılmıştır. Yapılan deneylerde toprak kaynaklı ısı pompasının enerji ve ayrıca performans analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; gerekli ısıtma ihtiyacı TKIP sistemi ile karşılanırsa, ısı pompası sisteminin COP değeri kompresörün güç tüketimi ile kondensör ısıtma kapasitesi değiştiği için değişmektedir. COP değerleri hesaplanmış ve bu çalışmada kullanılan ısı pompası performans katsayısı değerleri COP= 2.4 ve COPs=2 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Petroleum resources are reducing day by date and also according to the environmental concerns, it can be seen that there is an outstanding demand for other existing alternative energy sources, such as heat pumps and other renewable energies. In this regard, many researches have been carried out in literature, because all these studies on renewable energy area are valuable, required and up to date. Heat pumps devices can meet this requirement due to being economic and high performance. In this study, an experimental investigation of the space heating using a ground source heat pump was conducted. In the experiments, energy and also performance analysis of the ground source heat pump was performed. According to the obtained results, if the required heating amount is met by the ground source heat pump, the COP value of the heat pump system changes as the power consumption of the compressor and the condenser heating capacity change. COP values were calculated and the heat pump performance coefficient values were obtained as COP= 2.4 and COPs = 2.