A corpus analysis of multiple negation in Turkish
Türkçedeki çoklu olumsuzluğun bir derlem analizi
  1. Tez No: 582512
  2. Yazar: CAN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Türkçede tümcesel olumsuzluk operatörü değil ile fiil öbeğine ait olumsuzluk ekinin birlikte kullanımıyla oluşan çift olumsuz yapılara (ÇOY) ait edimbilimsel özellikler, derlem dilbilimi çatısı altında incelenmiştir. Bu doğrultuda, öncelikle, belirgin kullanım alanlarına sahip bu yapıların bulunabileceği geniş bir derlem oluşturulmuş ve toplanan veride yürütülen istatistiksel birliktelik analizi vasıtasıyla hangi kip, şahıs eki, fiil ve söylem belirteçlerinin değil operatörü ile birlikte daha çok oranda kullanıldıkları araştırılmıştır. ÇOY içinde kullanılan bu dilbilgisel ve sözlüksel unsurların asitmetrik bir dağılım sergilemesi, çoklu olumsuzlamanın bir arıksama ve yumuşatma aracı olarak da işlev gördüğü savınının ileri sürülmesine neden olmuştur. Bu sav, detaylı bir ampirik incelemeyle ortaya koyulan kişisizleştirme ve belirgin anlamsal sınıflarda yer alan fiil kullanımının çoklu olumsuzlukla kuvvetli bir ilişkiye sahip olması doğrultusunda savunulmuştur. Bu bağlamda, ÇOY'da öne çıkan fiil ve değil-sonrası birimlerin anlamsal olarak yazarın bilişsel, algısal ve duygusal duruşuyla ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, kişisizleştirme ile sözlüksel unsurların ayırt edilen anlamsal özellikleri arasında gözlenen bağdaşımların, çoklu olumsuzluğun edimsel etkilerinin anlaşılmasında önemli bir kaynak oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates double negative constructions (DNCs) in Turkish that incorporate an inner verbal negation followed by an outer sentential negation with respect to their pragmatic properties in a general corpus linguistics framework. In order to find such marked constructions, we have compiled a corpus and conducted a collocational analysis to observe which tense, agreement marker, verbs and discourse markers that follow the sentential negation operator değil are more prevailingly employed in DNCs. The asymmetrical distribution of DNCs in the context of specific grammatical and lexical elements designates the use of multiple negation as a mitigation device. Such contexts in which multiple negation leads to understatement are revealed by an elaborate empirical investigation, which indicates that the use of impersonalization and certain type of lexical elements are significantly affiliated with multiple negation. It is observed that the verbs and the majority of post-değil elements are semantically associated with the cognitive, perceptive or emotive stance of the author. The correlation between impersonalization and particular semantic characteristics of the lexical items constitutes a strong basis in explaining the pragmatic effects of the phenomenon of multiple negation.