Sonlu spektruma sahip sturm-liouville problemlerinin matris formu
The matrix form of sturm-liouville problems with finite spectrum
  1. Tez No: 582525
  2. Yazar: AYDIN ÖZGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, her n tamsayısı için tam olarak n tane özdeğere sahip düzenli kendine-eş ve kendine-eş olmayan Sturm-Lioville problemlerinin bir sınıfının oluşturulması gerçeğini temel almıştır. Bu tezde öncelikle daha sonra Atkinson denklemi olarak adlandırılacak olan bir tür Sturm-Lioville problemi tanımlayacağız. Öyle ki; bu türden denklemin, ayrık ve reel ayrık olmayan kendine-eş sınır şartıyla birlikte oluşturduğu Sturm-Lioville problemi sonlu boyutlu matris özdeğer problemi şeklinde bir temsile sahiptir. Tersine, verilen herhangi bir belirli tipteki matris özdeğer problemi ve keyfi ayrık veya reel ayrık olmayan kendine-eş sınır şartı için bu matris özdeğer problemine denk olan özel sınır şartına sahip bir Sturm-Liouville problemler sınıfı inşa edeceğiz. Burada denklik aynı özdeğere sahip olma anlamındadır. Düzenli Sturm-Liouville problemi ve geçiş şartlı Sturm-Liouville problemi şeklinde iki tür Sturm-Liouville problemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis based on the fact that for every integer n, we construct a class of regular self-adjoint and non-self-adjoint Sturm-Lioville problems with axactly n eigenvalues. In this thesis, first we define a class of Sturm-Liouville equations will be named with Atkinson equation such that any Sturm-Lioville problem consisting of such an equation and an arbitrary seperated and coupled real self-adjoint boundary condition has a represantation as an equivalent finite dimension matrix eigenvalue problem. Then conversely, given any matrix eigenvalue problem of certain type and an arbitrary separated or coupled real self-adjoint boundary condition, we construct a class of Sturm–Liouville problems with the specified boundary condition, each of which is equivalent to the given matrix eigenvalue problem. Equivalent here means that they have exactly the same eigenvalues. We considered two type Sturm-Lioville problem which are regular Sturm-Lioville problem and Sturm-Lioville problem with transmission condition.