Conveying the message of islam: Mosque sermons by women preachers
İslam mesajını iletmek: Kadın vâizelerin cami vaazları
- Tez No: 582524
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NÜKET ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın atadığı kadın vaizeler tarafından, camilerin kadın cemaatlerine verilen vaazların bir analizini içermektedir. Bu çalışmada kadınlara kamusal alanda vaize olarak görev vererek kadın cemaatlere dini eğitim verilmesinin, devletin dini yayma çabası bağlamında hangi noktada durduğu ve devlet aktörlerinin bu süreçteki etkinliği tartışılmaktadır. Bu tezin odak noktası, vaazların verildiği mekanın vaazların içeriğiyle ve bu içeriği muhataplara anlatmak için kullanılan anlatı yöntemleri arasındaki ilişkidir. Bu anlatılar üzerinden bu araştırmada“Müslümanca bir yaşam sürme”düşüncesinin günümüz dünyasında nasıl inşa edildiği ve sürdürüldüğü, ayrıca dini inançların, ibadet ve ahlakın vaizeler tarafından Müslüman kadınlara nasıl aktarıldığı incelenmektedir. Literatürde devlet ve din arasındaki ilişkiyi daha iyi analiz edebilmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığına odaklanan bir çok çalışma mevcuttur. Ancak bu ilişkinin gündelik hayatta nasıl kurgulandığı ve uygulandığına dair oldukça az çalışma bulunmaktadır. Dini pratiklerin topluma aktarılmasındaki aktörler ve yöntemler, bu aktörlerin elinde bulundurdukları imkanlar ve bu iletim sürecinin sınırlamaları hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu boşluğu doldurmayı amaçlayan bu tezde, vaazların üç temel unsuruna ele alan üç ana bölüm kaleme alınmıştır: anlatının mekanı, anlatının içeriği ve anlatı teknikleri.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of Islamic sermons conveyed in mosques by women preachers hired by the Directorate of Religious Affairs for the congregation of women. This study is an attempt to see how providing positions for women in public spaces as preachers and supporting the women population with religious instructions is actually undertaken by the actors in the context of the state's aim to expand religion. This thesis focuses on the relation between the space in which the sermons are delivered, the content of the sermons and the narrative structures used to transmit this content. Their narratives, in this sense, constitute the basis of the research through which I attempt to grasp how the notion of“living a Muslim life”is constructed and maintained in today's world and how religious beliefs, rituals and ethics are transmitted by religious specialists to Muslim women. Despite the fact that scholars have undertaken numerous studies about the relation between the state and religion by focusing on the Directorate, scant attention has been paid to the ways this relation is exercised in the everyday. The actors and the contexts in which religious practices have been conveyed to the population at large, the means available to these actors and the limitations of these processes of transmission have not been the object of analysis. The thesis is made up of three main chapters that constitute the three important dimensions of sermons: the space of narration, the content of the narrative and narrative style.