Elementel sıvı kükürdün toprak üzerindeki etkileri
Effects of elemental liquid sulfur on soil
- Tez No: 582529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde tarımda kükürt kullanımı, özellikle bir bitki koruma maddesi ve gübre olarak büyük ölçüde ele alınmıştır. Bilinen en eski kimyasal elementlerden biridir. Kükürt bitkilerde, sistein ve methionin gibi aminoasitlerin temel yapı taşıdır ve ürünün kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Toprağın kimyasal özellikleri açısından da ağır metal toksite derecesi ve tuzluluk toleransını içine alan birçok biyolojik proseslerdeki önemi çok gittikçe artan oranda bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Sıvı kükürt, toprağın kimyasal içeriğinin ıslahı ve toprağın pH düzeyini ayarlamada oldukça kullanışlı bir etkin maddedir. Alkali karakterli topraklarda; ortamdaki H+ iyonlarının yoğunluğunu arttırmak ve/veya var olan H+ iyonlarını aktifleştirmek için sıvı kükürtün tarımsal uygulamalarda kullanılması önerilmiştir. Bu çalışmada, sıvı elementel kükürt uygulaması toprağın yapısını iyileştirerek bitkinin kök gelişimi, besin element alımını olumlu yönde etkilemiş ve verim artışı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the use of sulfur in agriculture has been largely addressed, in particular as a plant protection agent and fertilizer. It is one of the oldest known chemical elements. Sulfur is the basic building block of amino acids such as cysteine and methionine in plants and has a significant impact on the quality of the product. In terms of chemical properties of the soil, the importance of heavy metal toxicity and salinity tolerance in many biological processes are becoming increasingly subject to scientific studies. Liquid sulfur is a very useful active substance for the improvement of the chemical content of the soil and for adjusting the pH of the soil. In alkaline soils; The use of liquid sulfur in agricultural applications has been proposed to increase the density of H + ions in the environment and / or to activate existing H + ions. In this study, the application of liquid elemental sulfur improved the structure of the soil and the root development of the plant had a positive effect on nutrient uptake and increased yield.