Application of suitability index to Turkish coasts for wave energy site selection
Uygunluk indeksi uygulamasıyla Türkiye kıyılarında dalga enerjisi için yer seçimi
  1. Tez No: 582528
  2. Yazar: MEHMET ERKAM BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde dünyanın enerji ihtiyacının artması sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Dünyanın %70 inden fazlası sular ile kaplandığı düşünüldüğünde dalga enerjisi gelecek vaat eden yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir. Dahası, Türkiye üç tarafı denizlerle çevrilidir ve geçmişten günümüze enerji taleplerini karşılamak için sürekli olarak uygun çözümler aramaktadır. Bu bağlamda, literatürde Türk denizlerinin dalga enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi için yapılan pek çok çalışma vardır, ancak, dalga enerjisi dönüştürücülerinin yer seçimini farklı alanlardaki faktörleri dikkate alarak tartışan nispeten daha az çalışma vardır. Bu nedenle, dalga enerji konvertörlerinin yer seçimi için uygun bir çerçevenin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Dalga enerji konvertörleri için saha seçiminin değerlendirilmesi için cevaplanması gereken sorular, başlangıçta“yer seçimini etkileyen parametreler nelerdir”ve“bu parametrelerin nasıl entegre edilebileceği”dir. Hem parametreler hem de aralarındaki ilişkiler bir bütün olarak analiz edilmelidir. Ayrıca, yer seçimi çalışmasında yer alan faktörler genellikle çeşitli önem derecelerine sahiptir ve bölgenin önceliklerine göre değişebilirler. Bu nedenle, sonuçların doğruluğunu arttırmak için Coğrafi Bilgi Sisteminde (CBS) dalga enerjisi potansiyeli dışında diğer yerel faktörleri göz önünde bulunduran bir karar verme modeli geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı, Türkiye denizlerinde dalga enerji konvertörleri için uygun yerleri belirlemektir. Farklı alanlardaki parametreleri tanımladıktan sonra ki bunlar teknik, çevresel ve sosyoekonomik parametreler, bu parametrelerin birbirileri olan etkileşimi araştırmacıların farklı bakış açıları göz önünde bulundurularak incelendi. Neticede belirlenen parametrelere çoklu karar verme tekniği CBS ortamında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, renewable energy resources are getting more important day by day since energy demand of the world is continuously increasing. One of the promised renewable energy sources is wave energy as the water covers more than 70% of the world. Moreover, Turkey is an esteemed country with the high potential to exploit from wave energy as it is surrounded with seas and also Turkey has been searching for proper solutions in order to satisfy energy demands from past to now. In this regard, there are many studies executed in the literature for the evaluation of wave energy potential of Turkish seas, however, there are relatively less studies which discuss the site selection of Wave Energy Converters (WECs) by considering the factors from different fields. Therefore it is aimed to develop a proper framework for the site selection of WECs. Questions to be answered for the evaluation of site selection for WECs are, initially,“what are the parameters affecting the site selection”and“how these parameters can be integrated”. Both the parameters and their relations between them should be analyzed as a whole. Moreover, factors involved in a site selection study usually have a various importance degree and they can change according to the priorities of the region. Therefore, there is a need to develop a decision making model, which considers other local factors besides wave energy potential, in a Geographical Information System (GIS) in order to increase the accuracy of the results. Consequently, the main objective of this study is to determine proper locations for WECs in the Turkish coastals. After defining the factors from different fields namely; technical, environmental and socio-economical parameters, their interrelationship between each other were investigated by considering different perceptions of the researchers. Finally, a Multi Criteria Decision Making (MCDM) technique was applied to these parameters in GIS environment.